kaapelimodeemi ethernet-piuhalla langattomaan modeemiin. Ongelmia asetusten kanssa!

sipex

Vanhassa pöytäkoneessa on hankittuna nettiyhteys kaapeliantenniverkon kautta. Thompsonin modeemi on kytketty antenniverkkoon ja modeemista tulee usb-johdolla yhteys pöytäkoneeseen.

Ostin äskettäin uuden kannettavan ja sen mukana langattoman Zyxel-modeemin. Modeemi on puhelinverkkoon tarkoitettu DSL-modeemi, joten en voi sitä suoraan yhdistää kaapeliantenniverkkoon.

Olen nyt yhdistänyt vanhan ja uuden modeemin ethernet-johdolla toisiinsa. Yhteys kannettavalta tietokoneelta Zyxelin langattomaan modeemiin toimii hyvin, mutta sen jälkeen onkin sitten ongelmia. Kun yhdistän modeemit toisiinsa, nettiyhteys ei toimi kummaltakaan koneelta. Siis myös vanha modeemi ei löydä nettisivustoja vaikka on suoraan yhteydessä kaapeliantenniverkkoon. Tilanne korjautuu vain kytkemällä modeemit irti toisistaan ja resetoimalla vanha modeemi.

Uusi modeemi siis sekoittaa vanhan modeemin asetukset? Vanha modeemi ilmeisesti yrittää nettiyhteyttä uuden modeemin kautta, mutta ei tietenkään onnistu.

Olen Zyxelin väsyneen puhelintuen ohjeen mukaan vaihtanut modeemin asetuksissa modeemin tyypin reitittimestä sillaksi. Tämä ei vaikuta tuohon aiempaan ongelmaan vaikka kyseisen toimenpiteen piti saada nettiyhteys toimimaan hetkessä.

Olisi hyvä, jos voisin saada yhteyden toimimaan pelkästään uuden modeemin asetuksia muuttamalla. En tiedä, kuinka kaapeliantennimodeemin (Thompson) asetuksiin pääsee käsiksi.

Ilmeisesti ongelmana modeemien yhteenkytkemisessä on se, että ne ovat peräkkäin samassa linjassa ja IP-osoitteita, aliverkon peitteitä(?) pitäisi asettaa? Näistä asioista on itsellä todella heikot pohjatiedot - toivottavasti joku osaisi auttaa.

Tällä hetkellä sekä kannettavan että vanhan tietokoneen asetuksissa on määritelty, että IP-osoite haetaan automaattisesti.

2

1147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mika37

      ei tule toimimaan tuo viritys.. koskaan tai no onnistuu mut langaton ei toimi ota zyxelistä dhcpserveri ja nat ja palomuurit pois niin silloin se toimii kytkimenä.
      tarvitset langattoman reitittimen et sitä ominaisuutta tukevaa adsl modeemia jos langattomasti haluat surfata..

      onnea yritykseen.. mistä sä ostit nuo laitteet kun taitaa myyjällä olla ollut tietopohja aika hatara.

      • Nimetön

        Lähti langaton nettiyhteys toimimaan kun riittävästi jaksoi asetuksia valmistajan tuen avustuksella säätää. :)

        Eli ei Zyxeliä roskiin, niinkuin joku hätäisempi mulkku jo laukaskin. :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1635
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1597
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      239
      1137
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      919
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      856
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      835
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      823
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      69
      800
    Aihe