Moi! Onko kenelläkään tietoa siitä, tarvitseeko mansikan siemenet kylmäkäsittelyä ennen istuttamista maahan? Voiko siemenet laittaa suoraan peltoon vai onko hyvä kasvattaa ne ensin taimeksi ruukuissa? Entä onko istutusajankohdalla mitään väliä?
Mansikan viljely siemenistä
9
26100
Vastaukset
- smaragd2
No enpä vielä ole moisesta kuullut,että siemenestä mansikan taimia ja ehkä vielä avomaakylvönä.Ja kaikki tietenkin kotipuutarhassa.
Mitä itse olen mansikan kanssa pelehtinyt ,niin mansikanviljelijät ottavat emotaimista pistokkaita ja juurruttavat ne kasvihuoneissa tai avomaalla.Emokasvit ovat valikotuja,terveitä hyviä taimia.mansikan viljelijät saattavat toimia myös pienimuotoisina taimikauppiaina.
Kesäkuukkaviljelijät,jotka myös myyvät mansikantaimia,esim.ns.kuukausimansikkaa tai ns.amppelimansikkaa,ostavat siementoimittajilta mansikansiemenet.Nämä siemenet idätetään optimaalisissa idätys ja taimetushuoneissa jo helmikuussa.Sitten ne taimet kasvavat monien koulintojen kautta omissa ruukuissaan ja ovat myyntikunnossa touko-kesäkuussa.
Että sikäli aika hankalalle projektisi kuullostaa.Jos haluat mansikoita,hyödynnä em.ammattiosaamista ja osta kasvit heiltä.Tai jos olet kokeileva hortonoomi ja sirkkalehtikin riittää hengen ravinnoksi,ni ei muuta kuin kylvämään vaan.- Viljelijä
Suuret kiitokset hyvistä ja asiantuntevista neuvoista!!
- Anonyymi
Masentava ja selkeästi ignorantti kommentti sekä lähestymistapa - ja vieläpä ensimmäisenä kommenttina hyvin ikävä.
Mansikka esim. Rügen onnistuu helposti siemenestä. Siemenet multaan, pidä kosteana lämpimässä ja pimeässä niin kauan, kun ovat itäneet. Sitten siirrät viileämpään ja valoisaan. Pidä kosteana. Kun kasvaneet, niin panet taimet erikseen purkkeihin (vaikka maitotölkin osaan - muista reiät pohjaan, ettei lillu. Mansikka ei tykkää kuivasta. Sitten kun avomaalle tai penkkiin istutat taimia, niin koita istuttaa taimi samaan syvyyteen, kuin ruukussa. Onnistuu satavarmasti. Ja talvehtii hienosti pienessäkin kohopenkissä. Vielä, jos saat aarteet linnuilta suojaan, niin ei muuta, ku mansikoita syömään.
- Hyviä ovat
Vuosi sitten keväällä laitoin itämään kuukausimansikan siemeniä, ihan sellaiseen pitkittäin halkaistuun maitotölkin puolikkaaseen. Siemenet itivät tosi hyvin. Ostin siemenet kaupasta.
Alkukesästä siirsin taimitölkit ulos. En ehtinyt edes koulia niitä isompiin purkkeihin. Joskus kesäkuussa laitoin ne suoraan taimilaatikosta maahan, omenapuun alle (omppupuut on mulla mulloksella). Jo ekana kesänä ne tekivät mansikoita! Sellaisia ahomansikan makuisia... Tänä kesänä mansikkani ovat oikein röyhähtäneet kasvuun. Lehdet ovat "valtavia", siis paljon isompia kuin ahomansikalla. Mutta hedelmät ovat semmoisia pieniä ja maku on entisenlainen. Kannattaa ehdottomasti kokeilla!- Pelle Pelokki
Kuukausimansikka onnistui minullakin yli odotusten siemenestä kasvattaen. Nyt ovat jo kolmatta vuotta samat pehkot. Koska taimia tuli paljon, laitoin osan niistä pihalle kukkapenkin reunaan, osan amppeleihin, jotka syksyisin istutan maahan ja keväällä taas otan ylös. Loput taimista laitoin muovilla katettuun harjuun, aivan kuin muutkin mansikat pruukataan, mutta talvea ne ei kestäneet. Kuukausimansikan marjat ovat aromikkaita ja hyviä, kokeilkaa!
- ensimmäinen mansikkataimi m...
Pelle Pelokki kirjoitti:
Kuukausimansikka onnistui minullakin yli odotusten siemenestä kasvattaen. Nyt ovat jo kolmatta vuotta samat pehkot. Koska taimia tuli paljon, laitoin osan niistä pihalle kukkapenkin reunaan, osan amppeleihin, jotka syksyisin istutan maahan ja keväällä taas otan ylös. Loput taimista laitoin muovilla katettuun harjuun, aivan kuin muutkin mansikat pruukataan, mutta talvea ne ei kestäneet. Kuukausimansikan marjat ovat aromikkaita ja hyviä, kokeilkaa!
hei, kiva kuulla. Kasvatin siemenestä kuukausimansikan taimia. Ne jäivät pieniksi, kun unohdin istuttaa ne suurempaan ruukkuun (tuli uskonpuute ja jätin ne takapihalle) ajoissa. Loppukesästä riehaantuivat kasvamaan. Ja pelkäsin talvehtimisongelmia (espoo). Nyt en enää. :)
- Anonyymi
Siemenistä minäkin mansikkamaani kasvatin, että kyllä onnistuu ja marjoja tulee...
- Anonyymi
Millloin laitoit siemenet kasvamaan?
- Anonyymi
Mulla oli viimekesänä 4 erilaista jatkuvasatoista mansikkaa ruukussa talon vieressä. Talvetin ne äidin kasvihuoneessa ruukussaan ja tänä kesänä ovat olleet äidin rappusilla. Kaikista on tullut mansikkaa enemmän kuin hänen varsinaiselta mansikkamaalta, jossa noin 30 taimea.
Nyt huomasin nurmikkoni reunalla pari mansikantaimea. Taitavat olla niistä viimekesäisistä itse itäneitä. Siirrän ne parempaan paikkaan kasvamaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1073245GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431187- 831162
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja531102Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351042- 49928
- 67878
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn25874- 53867
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39862