Marttilassa susia

Kuulin huhun jonka mukaan Marttilan Heikolasssa olisi nähty kaksi sutta kulkemassa. Pitääkö huhu paikkansa, onko kukaan tietoinen asiasta?
101916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Toivottavasti saavat olla rauhassa ja elää sudenelämää.

Äänestä
  • Toivottavasti eivät syö lapsia suihinsa.

    Äänestä

  • Toivottavasti joku ampuu ne ja ymmärtää olla monta vuotta asiasta ihan hiljaa...

    Äänestä

  • Onko Marttilassa ollut susia uudelleen? kuulin että olisi ollut tällä viikolla eli 25-27.2.2019 välisenä aikana.

    Äänestä

Olen ostanu yhden suden Skoda ls120, eli olen maistanu paskaa.

Äänestä

Heippa!
Iso vaalea susi tappoi peuran n. 30 m talosta pellolla, Lovenkylässä Marttilassa 25.3.2019. Se heitteli peuraa kuin lapasta , peuran kuoltua täytti mahansa . Oli todella suurenkokoinen susi.

Näin koko tapahtuman. Peuranraadosta otin kuvan suden lähdettyä tiehensä.
Oli eka kerta kun näin suden luonnossa. Hieno kokemus.
Toivon kyllä etteivät liian tuttavallisiksi tule!

Äänestä

Toivottavasti susia ei ole tapettu. Metsästäjät vainoavat susiraukkoja ja pahimmat tappaa niitä laittomasti.

Äänestä
  • Mistä tiedät että ovat oikeita susia?

    Venäjän tutkijathan väitti susiamme koirasusiksi jo vuosia sitten.

    Johtuneeko siitä,etteivät sutemme kulje kaulapitkänä kuten oikeat sudet,selät on niillä liian lyhyet,ja pennutkin kuulemma syntyy väärään aikaan susien kiima aikaan nähden.Susi taitaa olla suomesta kokonaan hukassa...

    Äänestä

Peurat eivät ole kauhean isoja.. mutta huolestuttavaa että ovat nopeita että ovat aika ovelia susia jos saavat peuran kiinni muuna aikana kun paksulla lumella. No onhan nuoria peuroja jotka voivat tehdä erehdyksiä.. mutta sudet saavat sitten tuolla minkä tahansa eläimen kiinni ja syötävökseen. Ihminen ei pärjää edes aseella välttämättä jos pääsevät suoraan niskaan ja sieltä puolelta kiinni.. Karhu voi pärjätä tai sitten ei ehkä sekään?

Äänestä
  • Peurathan on aika isoja, kauriit taas ihan pieniä👍
    Mutta kovia juiksemaan.Et kyllä koirat ja kissat on hitaampia, ja helpompi tavoittaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


niiiiiiiiisk kirjoitti:

Kuulin huhun jonka mukaan Marttilan Heikolasssa olisi nähty kaksi sutta kulkemassa. Pitääkö huhu paikkansa, onko kukaan tietoinen asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu