jääkaapin käynti/akku

kun kaapin virrankulutus on 3,9a/h, tarkoittaako tämä sitä että sen se vie jos se käy koko ajan?
kompressorihan katkoo käynnin n. minuutin jaksoihin muutamaan kertaan tunnissa, mikä on kulutus silloin? ei kai se silloin voi kuluttaa niin paljon vai voiko?
5889
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei!

Näin se on, eli jos kulutus jollain laitteella on vaikka 5ah, niin se vie sen ainoastaan käydessään.

Jos vaikka siis jääkaapin kulutus on tuo 3,9a/h, niin jos vaikka kompura käy aina viisi minuuttia ja sitten on viisi minuuttia käymättä saadaan käyntiajaksi tunnissa 30min. Näin ollen jääkaappi kuluttaa sähköä 3,9ah / 0,5h = 1,95a/h.

Kannattaa mitata siis tuo käynti siten, että laitat jääkaapin päälle ja sitten annat sen rauhassa jäähtyä kylmäksi. Sen jälkeen otat vaikka 15min jakson ja lasket kuinka useasti ja kuinka kauan se käy sen aikana... Saat aika tarkan tuloksen!

Äänestä
  • Koska tuossa on ilmoitettu A/h, niin kyllä sen pitäisi tarkoittaa virrankulutusta tunnissa, eikä kompressorin hetkellistä virrankulutusta A.

    Tietenkin A/h riippuu ympäristön lämpötilasta ja kaapin halutusta kylmyydestä, joten tod. näk. tuolla A/h tarkoitetaan itseasiassa virrankulutusta, jos kompressori käy koko ajan tunnin ajan.

    Äänestä

sähköt. Tuollaisesta 3,9A/h merkinnästä ei tule yhtään viisaammaksi. Jos merkintä olisi selkeästi vaikkapa In=3,9A niin siitä päästään oikeaan lopputulokseen. Kompressori siis ottaa 3,9 A virran toimiessaan ja jos kaappi kävisi koko ajan olisi akku tyhjentynyt 3,9Ah eli 3,9 ampeeritunnilla tunnin aikana. Jos kaappi käy tunnin aikana vaikka vain 5 min 5 min välein tarkoittaa se, että kaappi käy siis 30 minuuttia tunnissa (tällöin kaappi on säädetty tosi kylmälle tai ulkona on sairaan kuuma) on akusta otettu 1,8 Ah verran sähköä. Tästä sitten vaan tarkemmilla arvoilla eteenpäin. Kylmää kesää :)

Äänestä
  • Kirjoitat asiaa.
    Sähkötermit ovat useimmille täysin epäselviä asioita. Samoin tietenkin siis koko sähkön olemus ja kytkennät. Nämä vielä tuppautuvat korjailemaan ja asentelemaan niitä.

    Saman asian olen kokenut valokuvauksen alalla. Mitään ei tiedetä mutta asioista puhutaan kaikkitietävästi. Minultakin on kysytty että kuinka kaukaa tuolla putkella voi ottaa kuvan vaikka kuvissa näkyy selvästi jopa aurinko ja joskus tähtiäkin. Siis pirun kaukaa.

    Jotkut peijoonit puhuvat naisistakin niin kuin jotain tietäisivät... ja moottorisahan kaasuttimesta.
    Piru vieköön.

    Äänestä

  • Ymmärrän tämän että akku on sökö.
    tunnissa käy n. 10 min. 9 tunnin aikana 55 ah akku meni tyhjäksi ja akku tuli suoraan latauksesta ja ihan oikeasti täysi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jummeli kirjoitti:

kun kaapin virrankulutus on 3,9a/h, tarkoittaako tämä sitä että sen se vie jos se käy koko ajan?
kompressorihan katkoo käynnin n. minuutin jaksoihin muutamaan kertaan tunnissa, mikä on kulutus silloin? ei kai se silloin voi kuluttaa niin paljon vai voiko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu