Ne keleen takakaaret

Perk

Pari viikkoo sitten hioin sähköporakoneen ja sellasen metalliharjaspään kanssa toisen puolen takalokarin kaaren ulkoapäin, kun ne kuplat oli niin törkeen näköset. Vedin AT-spraypurkeilla ruosteenestopohjamaalin, pintamaalin ja lakan päälle. Ja nyt taas kuplii! Mitä helevettoa pitäs tehdä että kestäis "vähän" pitempään? Jotain sinkkimaalia? Happomaalia?

4

2045

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rulaa

      Ostappa vaikka Bilteemasta parillakympillä sellainen pistehiekkapuhallin jonka kumitutti painetaan peltiä vasten, kerralla puhdisuu noin sentin ala, eikä pöllyä ja sotke.

      Harjaspäillä ja laikoilla saa pellin hierottua hienosti kirkkaan näköiseksi vaikka todellisuudessa pinnan alla on vielä huokosia ja ruostetta. Siinä syy uuteen kuplintaan.

      Hiekkapuhallus sensijaan puhdistaa kaikki kolot ja pienet huokoset ja tekee hyvän karhean pinnan maalien/pakkelien/mömmöjen tarttua.

      • Perk

        No tuli sitte hommattua semmonen hiekkapuhallin ja täs viikonloppuna käsittelin toisen puolen takakaaren. Vaan kas kummaa, nyt pari päivää myöhemmin KUPLII TAAS.

        Se on näköjään aivan turha yrittää edes hiekkapuhaltamalla näitä japanin ruskeita ihmeitä saada kondikseen. Lahotkoon perkele.


    • rälläkkä

      Seuraavalla kerralla ota rälläkkä ja siihen hiomalaikka, lähtee paskat nätisti pois eikä jää kuin kirkas pelti. Porakoneella ei tahdo kierrokset riittää hyvään tulokseen.

      Eikä maksa paljoa. Rälläkkä ~20e ja siihen hiomalaikka ~5e

    • tgyhjukl

      Olisiko mahdollista että se on jo kokonaan puhki, eli vika onkin siellä toisella puolella. Pistehitseihin jää usein kuparia ja se syöpyy siitä pisteen kohdalta aika helposti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      113
      1650
    2. 105
      1185
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      969
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      867
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      838
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      719
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      709
    Aihe