Hei!
Olen useasti törmännyt sellaiseen kehoitukseen ja lukenut lehtitietoja, että kannattaa opetella oikeanlainen hengitystapa. Joka kuulemma on: nenän kautta sisään ja suun kautta ulos.
Tuntuu luonnottomalta. Koitin kävellessä parin kilometrin ajan niin oikein oli luonnotonta. Itsepuolustustreeneissä, niin eipä tunnu oikealta. Maratonin olen juossut ilman moista kikkaa ja hyvin sujui hengityksen puolesta. Ketä enää uskoa? Mikä saavutettu hyöty? Voiko enää 30 oppia uutta tapaa?
Sykkeen ollessa korkealla ei miellytä.......
Kertokaahan viisaammat näkökantojanne :) !!!!!!
Olen useasti törmännyt sellaiseen kehoitukseen ja lukenut lehtitietoja, että kannattaa opetella oikeanlainen hengitystapa. Joka kuulemma on: nenän kautta sisään ja suun kautta ulos.
Tuntuu luonnottomalta. Koitin kävellessä parin kilometrin ajan niin oikein oli luonnotonta. Itsepuolustustreeneissä, niin eipä tunnu oikealta. Maratonin olen juossut ilman moista kikkaa ja hyvin sujui hengityksen puolesta. Ketä enää uskoa? Mikä saavutettu hyöty? Voiko enää 30 oppia uutta tapaa?
Sykkeen ollessa korkealla ei miellytä.......
Kertokaahan viisaammat näkökantojanne :) !!!!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Voisko tuossa olla kyse jostain hengitysharjoituksissa käytettävästä hengitystavasta? Ei tosiaan tunnu esim. juoksussa kovin käytännölliseltä. Muistan nyt että olen itsekin kuullut tuosta joskus. Kertokaapa, jotka tiedätte!
Meille on opetettu vaan, että iskun/torjunnan aikana kannttaa hengittää ulos. Tuohon suu vai nenä-juttuun ei kyllä oo meillä huomioo kiinnitetty niinkään.
Treenasin Yawarassa jonkin vuoden ja siellä harjoitteluun kuului (ainakin ylemmillä) hengitysharjoitukset. Sisäänehengitys tuli kun "virittäydyttiin" tekniikkaan/lyöntiin ja uloshengitys esim lyödessä. Katoissa hengitys tuli paremmin esille. esim lyöntikatassa siirrryttäessä liikkeestä toiseen tuli sisäänhengitys ja lyödessä/potkittaessa uloshengitys. En muista että tätä olisi liitetty juuri muuhun kuin lyönti/potkuharjoituksiin ja katoihin. Ymmärsin että tämä hengitysjuttu olisi osa ylempien vöiden harrastamaa ki harjoittelua. Eikös aikidossakin ole samanlaisia hengitysjuttuja.
Minulle ainakin joskus kursseilla kerrottiin, että hengästyminen aiheutuu veren hiilidioksidimäärän nousemisesta eikä niinkään hapen puutteesta. Mainitsemallasi hengitystekniikalla pyrittiin maksimoimaan kaasujen vaihdon tehokkuus tyhjentämällä keuhkot mahdollisimman tyhjiksi jokaisella hengityskerralla. Hengitysilma pystyy tietysti kulkemaan nopeammin suun kautta, mutta sisäänhengitys on hengästyneenä edullisempaa tehdä nenän kautta, koska kovassa rasituksessa suuhun usein kertyy limaa ja muuta eritettä, mitkä tietenkin häiritsee hengitystä henkitorveen joutuessaan suun kautta sisään hengitettäessä.
Normaalissa kestävyysjuoksussa tai kävelyssä, joka tapahtuu aerobisella rasituksella, hengästyminen ei ole niin voimakasta että erityisellä hengitystekniikalla olisi mitään vaikutusta palautumisaikaan. Raskaan anaerobisen harjoitteen jälkeen tällä hengitystekniikalla kuitenkin voi palauttaa hengitystiheyden ja sykkeen nopeammin "toimintakykyiselle tasolle".
Tee testi ensi kerralla kävelyn sijaan juoksemalla kilometri tai kaksi niin kovaa kuin pääset, siis melkein laatta-lentää hengästymiseen asti. Sen jälkeen kellotat kuinka pitkään kestää hengityksen normalisoituminen "pelkällä suun kautta läähättämisellä" ja tämän jälkeen uuden juoksupyrähdyksen jälkeen "omituisella nenä-suu hengityksellä". Ja muista puhaltaa keuhkot niin tyhjiksi kuin vain mahdollista, vain silloin tekniikasta on jotain hyötyä. Pinnallisella hengityksellä hengästyneenä oleminen vain pitkittyy.
auttaa tasapainottamaan sykkeen ollessa korkealla tasolla. Kun peräpäästä myös tuppaa ilmaa pihalle, on balanssi taattu.
Jos sinulla on kiinnostusta tutustu Koichi Tohein kirjaan KI IN DAILY LIFE. Siinä neuvotaan juurta jaksain myös "oikea" hengittäminen.