Eläkkeelle eduskuntaan?

Mitä mieltä siitä, että eduskuntaan nousee Jacob Söderman SDP, joka ensivuonna täyttää 70.

Onko eduskunta muodotunut "suojatyöpaikaksi", kun ottaa huomioon sen, että Söderman jäi eläkkeelle 2003 EU:n oikeusasiamiehen tehtävästä ja 2005 JSN:n puheenjohtajan paikalta. Mikä hoppu nyt eläkepäivillä eduskuntaan ja vielä saman aikaisesti nostaa huippueläkettä Euroopan Unionista!!!
10761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Eihän suomenruotsalaisille riitä raha. Täytyy olla myös valtaa että pakkoruotsi säilyisi.

Äänestä
  • On se ihme äijä, et ei eläkefyffet riitä ja pitää saada vielä lisää.. Kahdet liksat? Ensin nostaa 20.000 ekee EU:sta ja siihen kansanedustajan pikkutili päälle???

    Äänestä

Kansahan se äänestää. Ei siihen mitään sanomista ole, olkoon vaikka 170-vuotias. Ei minun tietääkseni kansanedustajalle ole mitään yläikärajaa säädetty. Taitaa kade painaa. Eräskin maalaisliiton ehdokas yritti valtuustoon ja sai yhden äänen. Muija tais saada kotona selkään.

Äänestä
  • Eikös se ollut niin, että aikansa mokailtua tuo hippi joutui jättämään eu-tehtävänsä ja vetäytyi "kasvojaan" menettämättä eläkkeelle. Eipä tuossa nyt ainaskaan "kademielestä" ole kysymys! Kahdella tuolilla istumisesta lähinnä.

    Äänestä

Miksi muuten luulette , että Juha Mieto meni
edukuntaan, pitkäaikaistyötön mies.

Riitta Väisänen yritti myös samaa temppua,ja Anne Pohtamo ja monet monet muut...

Äänestä
  • Kusipäisyyttään!

    Äänestä

  • Erkkari kirjoitti:

    Kusipäisyyttään!

    eivät ehdokkaaksi asettuneet.

    Äänestä

Ei eduskunta ole suojatyöpaikka. Eduskunnasta lähtevät siirtyvät suojatyöpaikkaan. Uskon Jacobin olevan yksin ajatuskykyisimmistä kansanedustajista eduskunnassa. Samankaltaisia siellä pitäisi istua enemmän. Turhanaikaisia paskanpuhujia kyllä riittää.

Äänestä
  • "Uskon hänen olevan yksi ajatuskykyisimmistä"?

    Usko Herraasi, uskossa on hyvä elää..

    Äänestä

  • Höpöttäjä joka nielaisee kaiken sanomansa.

    Ei todella jaksa kuunnella tätä tyyppiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Niilo I:n kirjoitti:

Mitä mieltä siitä, että eduskuntaan nousee Jacob Söderman SDP, joka ensivuonna täyttää 70.

Onko eduskunta muodotunut "suojatyöpaikaksi", kun ottaa huomioon sen, että Söderman jäi eläkkeelle 2003 EU:n oikeusasiamiehen tehtävästä ja 2005 JSN:n puheenjohtajan paikalta. Mikä hoppu nyt eläkepäivillä eduskuntaan ja vielä saman aikaisesti nostaa huippueläkettä Euroopan Unionista!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu