Olisin kiinnostunut kuulemaan onko muilla ollut vastaavaa... Olen ollut nyt kaksi viikkoa tupakoimatta. Olin polttanut 26 vuotta noin 30 savuketta päivässä.
Unet on aivan outoja, eli ei tiedä nuukkuuko vai tapahtuuko ne oikeasti. On ikäänkuin unen ja valveillaolon rajamailla (välillä pitää avata silmät ja tarkistaa olenko kotona)... Kamalaa!!!
Hengitys tuntuu ahdistavan ja koko roppa tärisee.
Päänsärkyä ym.
Käytössä on nikotiinilaastari ja tarvittaessa nikotiinipurukumi. Kokemuksia?
Unet on aivan outoja, eli ei tiedä nuukkuuko vai tapahtuuko ne oikeasti. On ikäänkuin unen ja valveillaolon rajamailla (välillä pitää avata silmät ja tarkistaa olenko kotona)... Kamalaa!!!
Hengitys tuntuu ahdistavan ja koko roppa tärisee.
Päänsärkyä ym.
Käytössä on nikotiinilaastari ja tarvittaessa nikotiinipurukumi. Kokemuksia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla on ollut samantapaisia oireita edellisen tupakkalakon aikana. Onnistuin silloin olla polttamatta kuukauden, mutta sitten sorruin jälleen. Nyt harmittaa, kun kärsin niin pitkään ja sitten kuitenkin annoin periksi. Nyt taas päätin lopettaa tupakoinnin kokonaan. Heh! Saa nähdä miten käy. Onneksi tupakanhimo menee useimmiten ohi muutamassa minuutissa, kun alkaa vain tekemään jotain muuta. Mutta muistan viime lakon ajalta, miten nukkuminen oli ihan mahdotonta, vaikka väsyttikin koko ajan hitosti. Oli kamalia päänsärkyjä ja epätodellisen tuntuisia olotiloja. Varsinkin aamuisin tuntui, että hengitys ei kulje ja että keuhkot olivat jotenkin painavammat kuin normaalisti. Kuukauden lopulla tuntemukset helpottivat, ja silloin sorruinkin sytyttämään "vain yhden" tupakan, kun olin ulkona ystävieni kanssa. Siitä se sitten lähti taas... Toivottavasti onnistun tällä kertaa paremmin. Tsemppiä lopettamiseen voi saada esim. Allen Carrin kirjasta "Vihdoinkin vapaa tupakasta" ja netissä tohtori.fi:n kautta löytyvästä smogosta.
keuhkot jotenkin tosiaan raskaan painavilta ja tää tutina ja tärinä on kamalaa. Välillä pitää ottaa juomalasista kiinni kaksinkäsin. Nyt pelottaa vähän kun pitäis lähteä Espanjaan viikon päästä. Tuntuu vähän et saattasin kuolla kohta ja jotenkin ahdistaa!!!
kannattaa vähentää ennen lopettamista niin ei ole niin vaikeaa.
Olen kokeillut useita kertoja enkä ole onnistunut.
Nyt tein niin että vähensin ensin.
Nikotiinin määrä on tärkein, koska siihenhän tässä ollaan koukussa.
Sitten kun polttaa vain muutaman miedon päivässä, siirtyy purkkaan tai vastaavaan.
Tärkeintä on ettei mene paniikkiin.
pitänyt jotain mielen mörköjä piilossa. Terapia voisi auttaa.
ONKO VALITTAMISTA!?? JATKA POLTTAMISTA!!! NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOB