Syömishäiriö on maailman kamalinta. Siinä huomaa että ei keskity enää mihinkään muuhun kuin omaan itseensä ja suhteet ja muu maailma jää turhaksi ja siitä ei jaksa enää välittää vaikka se olisikin paras lääke varmaankin koko hommaan. Täällä "onneksi" muitakin sairaita. Outoa myöntää että olen oikeasti SAIRAS kun sitä on niin kauan vaan miettiny että ei mulla siis oikeesti mitään aitoo sairautta oo, että se on vaan tällästä pientä ja normaalia.. Mutta ei todellakaan!!!! VITTU kun sattuu!! Onko ihmisiä jotka haluais jakaa kokemuksia ja jutella?? Ihan anonyymisti ainakin eka... Ja positiivisella asenteella noustaan täältä!! Haluan irti tästä ja elää niinkuin muut ihmiset. Haluan muita "normaaleja" ongelmia!!! Kärsin pahasta ahmimishäiriöstä ja jos jotain kiinnostaa jutella vaikka täällä tai jossain muussa keskustelupalstalla joskus niin se olis varmaan auttavaa... Ainakin voi kokeilla! Vai onko teillä jo jotain sovittuja keskusteluryhmiä? Toivon kaikille voimaaaa!!!!!!
Keskusteluryhmiä onko??
5
879
Vastaukset
- Eräs surullinen
Hei vaan. Täällä jokapäiväisestä ahmimisesta kärsivä naisenalku. Tiedän miltä sinusta tuntuu, mutta olen niin väsynyt ettei oikein jaksa yleensä muuta kuin lueskella näitä muiden kirjoituksia. Nyt ajattelin kirjoitellakin.
Käyn terapiassa juttelemassa mm. ahmimisongelmasta ja olen aloittanut Seromex-lääkityksen (pitäisi auttaa ahmimisesta eroon pääsyyn). Välillä tuntuu vaan niin toivottomalta, pystyykö tästä ikinä pääsemään eroon?
Tuntuu pahalta..
Voimia ja iso virtuaalihali kohtalotoverilta.- anni
Kiitti sullekin tosi paljon kun kirjotit. En mäkään oikesti jaksais mutta ehkä jokin vaan estää mua menemästä siihen "häpeään" että lopulta tekisin jotain ittelleni koska sehän olis heikkoutta. Vaikka toi on just sitä mitä ei pidä miettiä vaan että me saadaan olla heikkoja ja pitää olla! Mä toivoisin että jaksaisit kirjottaa tänne viä takas. Jos se tuo sulle minkäänlaista onnistumisen tunnetta sun elämään. Esimerkiks sun "virtuaalihalis" oli jotain aivan ihanaa ja oikeesti lämmittävää. Ja vaikka oon tänää vetäny niin vaan v****** ruokaa, niin en halua sitä enää! Tarvitaan kaikki ihmisiä ympärille.. onko sulla läheisiä, jotka ehkä tietää tai ketään terapeutin lisäks joka ymmärtää? Mä kaipaan niitä ihmisiä. Siksi ehkä huomenna rohkastun meneen OA-Finlandin chattiin illalla puhuun asiasta.. Vaatii sairaasti rohkeutta!! Mutta mä v***** voitan :D
- Joku vaan
Mä sairastan kyl anoreksiaa mut toivoisin niin paljon pääseväni siitä eroon ja tarviin just jotain ihmisiä kenen kanssa vaihtaa ajatuksia. tää taitaa kyl olla vähäsen väärä paikka. mut en oo tuolta vielä bongannu sellasta ketä oikeesti haluaa parantua.
- Positiivisesti elämäään!!!
Hei moi! Mä haluan ihan oikeesti parantua ja ihanaa että jotkut kirjoitti takas mulle. Arvostan sitä tosi paljon. Mun mielestä kans voi olla toisaalta vaikeeta löytää ehkä täältä parantavaa seuraa, mutta mulla on ainakin se asenne, että on niin paljon vielä elettävää ja tunteita tunnettavana, joita pakoilen ruokaan ja kontrollin yritykseen, että aion selviytyä! Mulla on ollu tänään ihan sairaan paska päivä syömisen suhteen, useimmiten menee niin että jos alottaa niin ei sitä osaa lopettaa. Mutta joskus taas menee hiukan paremmin. Ja se auttaa ainakin kun myöntää itelleen että taas tuli tehtyä näin, mutta on tässä vielä useita vuosikymmeniä elämää edessä, joihin tämä yksi hetki tai päivä ei vaikuta oikeesti yhtään mitenkään kun sitä pitkällä tähtäimellä miettii. En todellakaan tuu muistaan tätä päivää vuoden kuluttua, hyvä kun kuukauden. Mutta sillon on taas varmasti uusia retkahduksia ja ongelmia ja ajatuksia joista ei ykskään ihminen tuu ikinä pääseen eroon eikä pidäkään, mutta ne täytyy vaan ottaa vastaan ja hyväksyä ja jaksaa uskoo että taas jonain päivänä menee paremmin ja sen takia kannattaa jaksaa elää ja yrittää! Kuulostaapa jotenkin viisaalta vaikkei todellakaaan oo yksinkertaista.... Mutta minä haluan ihan oikeesti parantua ja aion myös sen tehdä ja siihen tulee kuuluun kyllä niin helvetisti tuskaa mutta ei oo kaippa vaihtoehtoo. Ja olis kiva jotain ajatuksia vaihtaa ja jos se ei tunnu kuitenkaan hyvältä niin sitten ei oo pakko. Tsemppiä ja arvostan mielettömästi teitä jotka "uskaltaa" kirjottaa koska ite en uskaltanu eka.
- Ninni0
Syömishäiriöliitolla on vertaistukiryhmiä eri puolilla Suomea sekä keskustelupalsta netissä. Palstalla on ihan kaikenlaisia syömishäiriöitä, myös meitä ahmijoita.
Itse olen käynyt myös vertaistukiryhmässä. Ensin oli kauhea ennakkoluulo ja luulin, että siellä on vain langanlaihoja anorektikoita ja kaikki ihmettelevät kuinka sinne joku ylipainoinen menee. Ryhmissä olen kuitenkin tavannut kaikenkokoisia ja ikäisiä ihmisiä. Siellä on ollut niin ali-, yli-, kuin normaalipainoisiakin. Suosittelen.
Lisätietoja saa osoitteesta http://www.syomishairioliitto.fi/.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1703349Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732151Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii492068- 411971
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321471Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3851075Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1141003- 46879