Miksihän setti oli mitä oli

_ozzmann_

Tietääkö kukaan panostiko ne muualla vai onko koko rundi ollu tommosel köykäsel setillä?

10

2495

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PROVOJA

      Et tollasella saa kyllä verta kiehumaan :))

    • dave mustaine

      köykäinen settikö??? ride the lightning, the four horsemen, whiplash, no leaf clover, orion, creeping death, seek and destroy, disposable heroes, fade to black, master of puppets...

      UNELMA SETTI jos mult kysytään! mikä jäi puuttuu sun mielest? no, ei kaikki pysty näköjää tyydyttää millään...

    • kuulin

      Monet bändit on myyny oikeudet tiettyihin piiseihinsä ja osan pitänyt itse. jos esittävät tiettyjä piisejä keikoilla joutuvat kustantaa jotain ihme rojalteja.Ehkä siksi Metallicankin setti koostui "halvoista" piiseistä.Osahan oli ihan ok,tosin soittojärjestys sit taas meni ketuillee.

      • MightyHet

        Ei pidä paikkaansa tässä tapauksessa. Setti koostettiin nimenomaan pitkästä aikaa etupäässä vanhasta materiaalista, jota ei vaan ole vedetty yli kymmeneen vuoteen tässä laajuudessa. Tahallaan Metallica jätti Loadin/Reloadin ja St. Angerin biisit kokonaan pois, koska niitä taas on tullu vuosituhannen vaihde vedettyä ihan riittämiin. Pitää myös muistaa, että tämä kiertue oli vähän yli kymmenen keikan repäisy, ja setin runko oli joka keikalla sama, vain muutama biisi vaihtui. Luulis että jengi joka väittää tuntevansa Metallican olis löytänyt tiensä kiertuesivuille, josta löytyi joka keikan setti, ettei nyt olis tullu yllätyksenä ihan. Pidemmän linjan 'tallica-fania eilinen setti lämmitti suuresti.


      • ´tallica
        MightyHet kirjoitti:

        Ei pidä paikkaansa tässä tapauksessa. Setti koostettiin nimenomaan pitkästä aikaa etupäässä vanhasta materiaalista, jota ei vaan ole vedetty yli kymmeneen vuoteen tässä laajuudessa. Tahallaan Metallica jätti Loadin/Reloadin ja St. Angerin biisit kokonaan pois, koska niitä taas on tullu vuosituhannen vaihde vedettyä ihan riittämiin. Pitää myös muistaa, että tämä kiertue oli vähän yli kymmenen keikan repäisy, ja setin runko oli joka keikalla sama, vain muutama biisi vaihtui. Luulis että jengi joka väittää tuntevansa Metallican olis löytänyt tiensä kiertuesivuille, josta löytyi joka keikan setti, ettei nyt olis tullu yllätyksenä ihan. Pidemmän linjan 'tallica-fania eilinen setti lämmitti suuresti.

        Aivan totta, tosi fani olis kyl käyny kattoo settilistan fanisivuilta, eikä itke keikan jälkeen soittamatta jääneitä biisejä. Fanisivuilla käy aika selväks, et mitä ne tulee soittamaan. Eilinen setti uppos vanhempaan faniin ja kovaa. Hell yeah!!!


      • kipexon

        Ensinnäkin rojaltit maksaa levy-yhtiö bändille levymyynnistä, eikä keikoilla soittamisesta. Sitten pieni tarkennus, eli kun bändi myy oikeudet biisiin, niin se ei tarkoita kyseisen teoksen oikeuksia, vaan sen äänitteen oikeuksia, jonka äänittämisen on levy-yhtiö kustantanut! Biisintekijä omistaa aina varsinaiset tekijänoikeudet teokseen, eikä niitä voi kukaan, eikä mikään viedä pois! :)


    • Robias

      Siis settihän oli aivan loistava, itse oli eturivissä jossa tunnelma oli upea. Tässä vielä settilista:

      Creeping Death
      The Four Horsemen
      Ride The Lightning
      Disposable Heroes
      The Unforgiven
      ...And Justice For All
      The Memory Remains
      No Leaf Clover
      Orion
      Fade To Black
      Master of Puppets
      Whiplash

      WE WANT MORE!

      Sad But True
      Nothing Else Matters
      One (POMMEJA #&%£$!*!)
      Enter Sandman

      WE WANT MORE!

      Am I Evil?

      WE WANT MORE!

      Seek and Destroy

      Tosiaan tuossa huudettiin kolme kertaa Metallica takaisin lavalle, en sitten tiedä mikä teitä tuossa vitutti mutta ite olin intoa täys. Varmaan siellä katsomossa mitään fiilareita saa mistään. Hienoa oli kun soittivat nuo harvinaisuudet kuten Orion, Ride the lighting, ..and justice for all ja The four horseman.

    • Mieda

      Hellvetin hyvä settihän se oli! ainoa mikä mielestäni jäi oli For whom the bell tolls
      =( ... (bestofthebest)

    • NEVEEER

      Hyvä perus setti se oli. Creeping Death, Master Of Puppets, Ride The Lighting, Sad But True, Orion, Am I evil... ahh...

      Mutta missä Blackened, Battery, Sanitarium ja For Whom the Bell Tolls? Niitä jäin pahasti kaipaamaan.

    • Jackb6

      ei stadion kiertueella olevan bändin kannata soittaa muuta kuin perushitit. Niitä ne isot massat on tullu kuuntelemaan.
      Kukaan ei oo ees muutes miettiny mikse keikka oli paska tai hyvä. Ei yhtään perustetta, pelkkää tunne kiukuttelua. (Noilla muilla palstoilla mitä oon seurannu.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2344
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1598
    3. 115
      1148
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1129
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1068
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      937
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      831
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      811
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    11. 55
      780
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      40
      696
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      617
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      57
      542
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      535
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      512
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      498
    Aihe