EDNOS
EDNOS (engl. Eating Disorder Not Otherwise Specified)
Ednoksella tarkoitetaan psyykkistä tilaa, jolloin henkilön syöminen ja ruokaan liittyvät tuntemukset ovat häiriintyneet, mutta joka ei vastaa anoreksian, bulimian tai muun tunnetun syömishäiriön tarkkaa kuvaa. Ednos-henkilö saattaa esimerkiksi vuoroin paastota, ahmia (toisinaan hyvinkin paljon, toisinaan määriä, joita terve ei pitäisi kovin isoina) ja toisinaan taas syödä normaalisti.
Lisäksi ednos-henkilöiksi katsotaan syömishäiriöiset, joiden fyysiset oireet eivät riitä tarkkaan diagnoosiin. Jos esimerkiksi selkeästi syömishäiriöinen naishenkilö A voitaisiin muutoin diagnosoida anorektikoksi, mutta hän edelleen saisi kuukautisensa, olisi hänellä monen tulkinnan mukaan ednos. Toisaalta kyseessä voi olla jopa mielipide-ero: henkilö A voi esimerkiksi ajatella itse olevansa anorektikko ja suhtautua ruokaan ja omaan kokoonsa pakkomielteisesti, mutta silti pakottautua syömään tarpeeksi perheen painostuksen tms. takia ja siksi saada kuukautisensa.
Ednos-nimikettä käytettäessä tuleekin huomata, että syömishäiriöt ovat psyykkisiä, eivät fyysisiä sairauksia.
1. Ei vastaa anoreksian, bulimian tai muun tunnetun syömishäiriön tarkkaa kuvaa
2. Syöminen ja ruokaan liittyvät tuntemukset ovat häiriintyneet
3. Henkilö saattaa esim. vuoroin paastota, ahmia tai syödä aivan normaalisti
4. Fyysiset perusteet eivät sovi mihinkään tunnettuun syömishäiriöön
SYÖMISHÄIRIÖ EDNOS
6
4320
Vastaukset
- Isil
Oli Ednos.
- tommonen
ole ihan normaalin ihmisen käytöstä? Pitääkö siihenkin laittaa joku diagnoosinimike? Määrittele normaali syöminen.
Jos syö aina oikeaoppisesti, ei sekään ole ihan normaalia. Voi olla jo ortorexiaan taipumusta.
Todella vaarallista tuollainen jokaisen käytöstavan diagnosointi sairaaksi. Ihmiset ovat erilaisia vaan.- minä..
olen? paastoan viikon tai kaksi n. 100-500 ckal päivä, tai sitten ahmin ja oksennan, syön normaalisti ja oksennan, ja joskus syön normaalisti oksentamatta, joskus ahmin oksentamatta?? mikä minä olen..ihminen kai.
- ehkä se....
minä.. kirjoitti:
olen? paastoan viikon tai kaksi n. 100-500 ckal päivä, tai sitten ahmin ja oksennan, syön normaalisti ja oksennan, ja joskus syön normaalisti oksentamatta, joskus ahmin oksentamatta?? mikä minä olen..ihminen kai.
ehkä se on alkavaa syömishäiriötä, kun nuita oireita esiintyy, mikä kehittyy lopuksi anoreksiaksi tai bulimiaksi tai bed:ksi. hyvähän se on jos alussa jo huomataan taipumuksia syömishäiriöön. silloin kun annetaan jokin diagnoosi, ihminen ottaa asiansa paljon vakabemmin, kuin jos sanottaisiin, "katsotaan."
- *Kokemusta on*
ehkä se.... kirjoitti:
ehkä se on alkavaa syömishäiriötä, kun nuita oireita esiintyy, mikä kehittyy lopuksi anoreksiaksi tai bulimiaksi tai bed:ksi. hyvähän se on jos alussa jo huomataan taipumuksia syömishäiriöön. silloin kun annetaan jokin diagnoosi, ihminen ottaa asiansa paljon vakabemmin, kuin jos sanottaisiin, "katsotaan."
..tällänen sairaus tosiaan helposti johtaa just anoreksiaan ym. jos sitä ei heti ite tunnista tässä vaiheessa ni se on menoo sit ja parantuminen on astetta vaikeempaa.. Toivottavasti "ei vielä sairastuneet" tunnistaa syömishäiriön piirteet näistä kirjotuksista ja tajuu hakee apua jo tässä vaiheessa.
- aaaasdd
Ednos on yhtä helvettiä, sanonpa vaan. Sen sairauden takia vihaan itseäni. Iskee ahmimiskausi ja kohta itkenki peilin eessä miten vitun läski oon ja ahdistun. Sit paastoon siihi saakka kunnes pyörryn ja paino tippuu...
Haluaisin pitää itsestäni mutten voi. Inhoan näyttää tältä.
Seitsemän vuotta sairastettu enkä vieläkään ole kunnossa. Vittu mä olen paska läski.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043558
- 623207
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342704- 822507
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422134- 972103
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501752Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121706