Olen kärsinyt masennuksesta ilmeisesti jo tosi pitkään mutta en ole asiaa oikein tajunnut. Kuitenkin viimeinen vuosi meni tajuttoman väsymyksen kourissa. Töiden jälkeen oikaisin sohvalle ja nukuin iltaan asti josta siirryin sitten oikeille yöunille. Myös työnteko oli sitä sun tätä. Toukokuulla menin viimein lääkäriin ja minulle määrättiin Cipralexia 10 mg/pv. Aluksi tuntui että lääke auttoikin mutta koska kärsin jännityksestä, lääkitystä lisättiin 15 mg/pv. Nyt tuntuu taas että väsymys saa ylivallan. ONKO KELLÄÄN KÄYTÖSSÄ TEHOKASTA MASENNUS/JÄNNITYSLÄÄKETTÄ JOKA EI VÄSYTTÄISI !
Väsyttääkö muita ?
Tokkurassa
61082
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
muut vielä luulevat että olet hullu.
Keräsin vain voimia tuohon viimeiseen lauseeseen :)
Olen käyttänyt Efexoria reilut puolitoista vuotta, eikä se ole väsyttänyt minua lainkaan; päinvastoin olen piristynyt huomattavasti, kun masennus hellitti ja aloin tuntea jälleen eläväni. Ainakaan nykyisellä annoskoolla (225 mg) tämä lääke toimii minulla aivan hyvin aiheuttamatta väsymystä.
En sitten tiedä, auttaako kyseinen lääke tuohon jännitykseen; mahdollista se kuitenkin on, sillä itse olen ainakin tullut sen myötä paljon luontevammaksi sosiaalisissa tilanteissa, ikään kuin sivuvaikutuksena. Kannattaa kysyä lääkäriltä, jos Efexor kävisi tilanteeseesi.
vaihtamaan lääkettä kun Efexor on niin tuhottoman kallis
Hei!
Mä olen sairastanu kohta 3 vuotta masennusta, viimine vuosi on ollut kaikista positiivisin, olen voinut hyvin.
Mulla on lääkityksenä Citalopram Hexal 30 mg ja se on ainaki mun kohdalla toiminut hyvin. Mulla oli nukkumisongelmia yöllä ja edelleen siihen käytän Seroquel 400 mg. Toimii.
Mä nukuin kans paljon kun oli paha aika ja olin vaan väsyny, aina väsytti.Mut kun rupesin toipumaan ja terapiat auttamaan sekä lääke auttamaan tuli päivistä virkeempiä ja uskoin jo parempaan. Mut pitkä ja raskas tie on käyty läpitte.
Voimia sulle ihan hirveesti ja auringon pilkahduksia pimeyteen!
Luulen, ettei sua pelkkä lääke väsytä.
Väsymys on masennuksen oire. Masennus kuluttaa psyyken ja kehon voimavaroja. Sitä haluaa käpertyä kuin pieni lapsi peiton alle piiloon ja nukkua pois pahaa mieltään. Ja ehkä elämäänsä, jonka kokee masentuneena turhaksi.
Kyllä tietty lääkkeetkin voivat väsyttää.
Sun täytyy kysyä lääkäriltäsi neuvoa. Noiden uusien serotoniinilääkkeiden ei pitäis väsyttää, mutta vaikutukset yksilöllisiä. Ja kun löydät oikean lääkityksen, olosi taatusti kohenee ja väsymyskin helpottaa.
Eri asia on se, että kaikki eivät hyödy lääkityksestä, vaan tarvisivat ennemminkin kuuntelijaa ja keskustelua.
Jotkut sekä lääkettä että keskustelua.
Mut jos masennus ja uupumus on tosi pahoja, on keho käyttänyt serotoniininsa ja endorfiininsa loppuun ja silloin lääkkeet auttavat saamaan aineet taas normaaleihin mittoihinsa ja vaikutuksiinsa.
Keskushermostoon nää uuden tyylin lääkkeet ei vaikuta kuten rauhoittavat bentsot, jotka todella on ne varsinaisen väsyttävät lääkkeet.