hetilainaa.fi:stä

rahaa

ja taulutelkkari alesta kotiin. Maksan koko lainan takaisin lomarahoista ja kaiken jälkeen säästi 170 euroa puhdasta rahaa.

14

6375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahaa!!

      Fiksumpi käyttäisi luottokorttia, Hetilainaa on kallista rahaa...

      -Tyhmä, tyhmempi, pikavippaaja

      • pönttöpää

        kun et edes tiedä ettei hetilainaa ole mikään pikavippi. Täysin gemoneyyn tai muihin pankkien kulutusluottoihin rinnastettava laina.

        tyhmä, tyhmempi, sinä.


      • pikavippari!
        pönttöpää kirjoitti:

        kun et edes tiedä ettei hetilainaa ole mikään pikavippi. Täysin gemoneyyn tai muihin pankkien kulutusluottoihin rinnastettava laina.

        tyhmä, tyhmempi, sinä.

        Rinnasta mihin lystäät, mutta silti se on kallista rahaa! Hetilainasta saa vähän rahaa korkeammalla korolla kuin esim. GE-moneystä tai Pankkien joustoluotoista. Ei sentäs ihan pikavippien korkoja, mutta liian kallista rahaa kuitenkin. Ei kukaan fiksu ihminen sitä palvelua käytä, vain epätoivoiset typerykset.


      • SILLÄ.
        pönttöpää kirjoitti:

        kun et edes tiedä ettei hetilainaa ole mikään pikavippi. Täysin gemoneyyn tai muihin pankkien kulutusluottoihin rinnastettava laina.

        tyhmä, tyhmempi, sinä.

        Kyllä heti laina on kallista,
        toiset ymmärtävät sen jo 15v, toiset ensimmäisen munauksensa jälkeen,
        osa ei ymmärrä, tai tunnusta sitä koskaan.


      • Lainoja on erilaisia
        pönttöpää kirjoitti:

        kun et edes tiedä ettei hetilainaa ole mikään pikavippi. Täysin gemoneyyn tai muihin pankkien kulutusluottoihin rinnastettava laina.

        tyhmä, tyhmempi, sinä.

        http://vippiraha.blogspot.com/ ja vippaat viisaammin!


    • kannattaa...

      maksaa. Jos olet köyhä, mene pankkiin hattu kourassa anelemaan. Jos olet varakas, ota laina kotisohvalta lähtemättä ja maksa palvelusta hieman extraa.

      • voitit juuri

        vuoden typerimmän kirjoittajan palkinnon sekä nolasit firman täydellisesti!

        jos olet varakas, ota lainaa... hehe


      • kannata maksaa

        Miksi sitä pankkiin mennä, kun saman voi hoitaa verkkopankin kautta. Tai sitten astelen suoraan kauppaan ja vingutan visaa.


      • SILLÄ.

        Jos olet varakas, ota laina kotisohvalta lähtemättä ja maksa palvelusta hieman extraa.

        -----------
        mutta tiedätkö kuinka tullaan varakkaaksi.

        niin kun osataan kaikessa säästää,
        ei niin että ensimmäisissä ostoksissa maksetaan jo "palvelurahaa" ja siinä seuraavassakin kun tilataan pitsa kotiin.

        Vauraaksi on helppo tulle,
        mutta pitää olla vain kaiken aikaa oikea asennekysymys.

        EI NE SUURET TULOT; vaan pienet menot,
        sanonta pitää paikkansa.


    • 12v.

      mutta ota huomioon, taulutelkkarit eivät kallistu alen jälkeen,
      syksyllä tapahtuu jatkuvaa runsasta alenemista.

      mutta jos saa taulutelkkarin halvalla alessa,
      se liene käytetty jo 6-12 kk yötä päivää eli vastaa normaalikäytössä 6 vuotta.


      minäkin ostin taulu tv helmikuussa,
      kun jo on, on hieno seurata kuinka hinta laskee.

    • SILLÄ.

      olipa tyhmä aloitus,
      sillä
      tuo tv ei ole niin tärkeä että kannattaa ottaa lainavaroin koskaan,

      nuo ale TV ovat näyttely tv jotka ovat useimmat olleet päällä yötä päivää joka vastaa vuodessa jo 4-5 vuoden normaalikäyttöä.

      Vaikka niille saakin takuun, ovat silti vanhoja ja
      loppu on alle 4 vuoden aikana.

      Myös yleinen hintataso laskee, kaikki ovat
      lainakoron ja kulut huomioiden syksyllä 170 € halvempaa.

      • MarisaO

        Jos lainan maksaa nopeasti takaisin, nopeammin kuin sen aikataulun mukaan, mitä tarjoavat, niin kyllä hetilainaa on ihan ok. Mutta, vertailla kannattaa. Luoton avausmaksuja yms. Hyvin usein on kaikkein järkevintä kun taloudessa on yksi tai kork kaksi hyvä korttiluottoa (korkoa ei kannata maksaa kuin n.10%) Luottokortinkorttimaksu ja korko on usein edullisin vaihtoehto. Mutta kyllä peräänkuuluttaisin kaikkein halvinta tapaa...SÄÄSTÄ! Jos vaikka puoletkin saat kokoon ennen ostohetkeä, niin lainaa on mukavampi hoitaa. Ja kannattaa pyrkiä maksamaan nopeampaa kuin ehdottavat. Esim nämä kamppanjat, osta nyt maksa silloin ja silloin. Jos esim 3kk korotonta eikä eräänny vielä, niin näinä kuukausina sivuun niin paljon kuin mahd ja sit kerralla pois ennen ku korot alkaa juosta. Turhan monet odottaa erääntymistä ja aloittaa maksamisen sit vasta vähitellen.
        Jos pystyy maksamaan nopeasti takaisin, kannattaa miettiä, voisiko ostoajankohtaa siirtää saman verran tai ottaa lainan paikasta, jossa ei avausmaksuja tms. Todellisella vuosikorolla ei ole niin paljon väliä, jos maksaa muutamassa kuukaudessa takas. Sen sijaan, jos tietää, että pitää ottaa pitkä maksuaika, avausmaksulla ei ole niin suurta merkitystä kuin sillä mikä on korko ja millainen kuukausierä.


    • säästä

      Miksei tota kannattais ottaa säästöistä? Ei tarvitse maksaa korkoja. Ja aleja tulee aina, niistä tietenkin kannattaa ostaa. En mä ymmärrä tommosta "säästämistä".

    • fiwhfgya

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      92
      3483
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2468
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      14
      2374
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      63
      2244
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2118
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      77
      1091
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1077
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      995
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      986
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      939
    Aihe