Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

MTV3

61640
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näinhän se pitäis olla.

Äänestä

Se on kirjoitettu yhden ihmisen näkökulmasta ja yhden yhdistyksen toimintatapojen pohjalta.

Suomessa on TUHANSIA nudisteiksi itsensä tuntevia, mutta vain muutama sata naturistia.
Vain järjestäytyneet tai yhteisöiissä nakuilevat voidaan katsoa naturisteiksi, kotonaan tai muuten yksinään nakuilevat ovat tekniseltä termiltään (vain) nudisteja.

Äänestä
  • Ei tässä ole kyse mistään tekniikasta.

    Suurin osa ihmisistä kokee naturismin ja nudismin synonyymeiksi ja käyttää sitä kumpi tuntuu tarkoituksenmukaisemmalta. Tässä tapauksessa naturismi.

    Vain pieni vähemmistö erottaa näiden termien merkityksen. Siitä on ihan turha tehdä ongelmaa.

    Äänestä

  • Jokainen voi kertoa vain omista kokemuksistaan ja tuntemuksistaan. Tässä haastateltava kertoi omistaan. Mikä siinä oli väärää tietoa?
    ..niin muuten, naturismi EI ole "nakuilua"

    Äänestä

  • Vapaus kirjoitti:

    Ei tässä ole kyse mistään tekniikasta.

    Suurin osa ihmisistä kokee naturismin ja nudismin synonyymeiksi ja käyttää sitä kumpi tuntuu tarkoituksenmukaisemmalta. Tässä tapauksessa naturismi.

    Vain pieni vähemmistö erottaa näiden termien merkityksen. Siitä on ihan turha tehdä ongelmaa.

    Suomesta löytyy tuhansia itsensä nudistiksi tunnustautuvaa, mutta naturisteja on tiettävästi vain noin 400.
    Naturisti harrastaa alastomuutta YHDESSÄ MUIDEN naturistien kanssa.

    Suuri enemmistö ei-naturisteista ymmärtää nudismin ja naturismin eron.

    On aivan käsittämätöntä, miksi naturistit ensin keksivät itselleen oman nimen erottuakseen nudisteista ja muutaman ajan päästä he haluavatkin omia nudismin tarkoittamaan myös naturismia.
    Ihmeellistä touhua, eikö vaan?

    Äänestä

  • yksi meistä kirjoitti:

    Jokainen voi kertoa vain omista kokemuksistaan ja tuntemuksistaan. Tässä haastateltava kertoi omistaan. Mikä siinä oli väärää tietoa?
    ..niin muuten, naturismi EI ole "nakuilua"

    No niin, no naturismihan onkin NAKUPELLEILYÄ, eikä mitään muuta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietäjä iän ikuinen kirjoitti:

Naturisti haastattelu

http://www.mtv3.fi/helmi/hyvinvointi/artikkeli.shtml/544210?uusimmat_hyvinvointi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu