Eli millaisia suurinpiirtein on? Ja mitä tarvitsee erityisesti kytätä ostoaikeissa. Lähipiiristä löytyy Fiat-tuntemusta kyllä muuten, mutta vinkkejä turbomallin ostoon toivotaan.
Turbo Unon osto...
T.S
3334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eli kaikki perusjutut kannattaa käydä läpi tsekata ruosteet etenkin etupalkista (erityisesti Mk1). Jarrut yleensä käsijarru on jumiutuvaa mallia, jos jumittaa joutuu vaihtamaan koko satulan. Sähköt saattavat olla sekaisin. Vaihdelaatikon toiminta kylmänä ja lämpimänä (Mk1 heikompi kuin Mk2) Kone mielellään vakio, ei ahtopaineiden nostoa, kun ei voi tietää onko kuskilla ollut järkeä ajaa nakutusrajan alapuolella. Kuuntele ahtimen toimintaa pieni turbon vinkuminen ok, isompi=ongelmia tiedossa. Vedätä isolla vaihteella 2500-3000 kaasu pohjassa ja seuraa ahtopaineen käyttäytymistä, tulisi tarjota täydet paineet vakiona n. 0,4-0,6bar riippuen mittarin tarkkuudesta. Kuuntele kilinät ja kolinat ohjauksesta ja etupäästä. vaikka etupään nivelet olisivat uusia niin raidetanko saattaa kolista akselin holkkien kulumisesta johtuen. Kysele entisistä omistajista (käytöstä/kolarikorjauksista) ja pyri löytämään syy, miksi nykyinen on oikeasti myymässä autoaan. Jäitä hattuun ja maalaisjärkeä mukaan.
Mika
>>>jos jumittaa joutuu vaihtamaan koko satulan
????
>>>ollut järkeä ajaa nakutusrajan alapuolella.
ei noi nakuta, niissä on nakutuksen tunnistin joka vaikuttaa sytytys ennakkoon....
Jos takajarrusatulanlinkku on jumissa niin se on kotikonstein aika pirun vaikea purkaa. Kun takajarrusatulan käsijarruvipu saa suolavettä niin aika nopeasti se jumittaa.
Jos haluaa testata niin kyllä sen koneen saa laihalleen, kun nostaa ahtopaineita ja ajaa kovilla kierroksilla. Se vakio ruisku ilman bensapaineensäädintä ei kovin pitkälle riitä pitämään seoksia riittävän rikkaalla. Vakio välijäähdytin on teholtaan myöskin aika onneton pitempää ajettaessa, joten imuilma ei jäähdy yhtä tehokkaasti kuin vakiopaineilla ajettaessa. Kylmänä tuo kone muuten tarjoaa mukavasti tehoa kun "ryyppy" on päällä ja imusarja ja cooleri ovat kylmiä. Tätä hauskuutta ei sitten kestäkkään kuin yhden kiihdytyksen verran.
kyllä sen saa varmasti nakuttamaan...
Mika