aina on tuntunut pahalta, eikä oo pystynyt keskittymään mihinkään silleen normaalisti.
Teen yleensä viittätoista asiaa yhtä aikaa ja nekin jää aina kesken, vittu sentään.. Erityisen vaikeaa on keskittyä esim. omiin lapsiin, kun mielessä pyörii koko ajan jotain.. onko tässä mitään adhd:seen viittaavaa??
Tv: Vittuuntunut vitun nuija ja murtuneet rystyset.
Teen yleensä viittätoista asiaa yhtä aikaa ja nekin jää aina kesken, vittu sentään.. Erityisen vaikeaa on keskittyä esim. omiin lapsiin, kun mielessä pyörii koko ajan jotain.. onko tässä mitään adhd:seen viittaavaa??
Tv: Vittuuntunut vitun nuija ja murtuneet rystyset.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lyhyt kuvauksesi puhuu selväm käytöshäiriöisen levottomasta olosta
Vaikutat lyhyen tuttavuudenkin perusteella aggressiiviselta persoonallisuudelta. Ellet ole sitten teatteri-ihminen...
Tiivistettynä voisi sanoa tähän ADHD-oireyhtymä-keskusteluun, että tämä historiallis-yhteiskunnallinen aika, jota elämme sisältää todella paljon enemmän ADHD:tä laukaisevia tekijöitä kuin mitkään aikaisemmat. Ehjää kasvualustaa ei juuri ole kenenkään lapsella. Ympäristön taholta tulevien aivojen kehitykseen ja toimintaan vaikuttavista aineista tiedetään vieläkin vain vähän, mitä tarkasti ottaen on meneillään. Samoin kumuloituvuus eri vaikutusmekanismeissa.
Ja koska niihin ei voi yksilötasolla vaikuttaa, niin vaikutetaan siihen mikä on kontrolloitavissa eli KASVATUS! Siihen kuuluu sitten kaikki mitä voi ajatella: kaverisuhteista tietoiset vanhemmat, nukkuma-ajoista aina ruokavalintoihin ym. Jos kaikesta huolimatta menee pieleen, niin ei ainakaan NIIN pieleen. Ja osan pieleen menosta voikin sitten selittää poikkeavalla aivojen kemialla.
Onnekseni voin todeta lapsuuteni olleen täydellinen, vaikken poikalapsena ole jotenkaan tai mitenkään muista saaneeni isänhuomiota tarpeeksi, koska isäni oli juuri sinä aikana koulutettavissa suomen ns. "eräänlaisten" huippuihmisten joukkoon.. Ja nyt aikuisena vieläkin epänautin.. ainakin omasta mielestäni .. en tosin tiedä miksi.. epäluottamuksesta, jota isäni minua kohti vieläkin ampuu.. Se ehkä kulminoituu armottomana raivona kaikkea kohtaan.. miksei minun kohdalleni osu murtovaras tai joku paska, jonka voisin runnoa henkihieveriin suunnattonmassa vihassani.. olen murtanut rystyseni 11 kertaa ja kuusi niistä onnettomien paskakusipäiden neniin. JOTEN SUKSIKAA VITTUUN KAIKKI.
ADHD, vaan käytöshäiriöt, joka ei kuulu ADHD, voi tietty adhd lisänä olla psyykkiset häiriöt.
Minä tunnistan ajoittain nuo samat piirteet itsessäni, ja minulla on todettu vasta aikuisiällä ADHD. Kannattaisi mennä tutkimuksiin ja selvittää asia. Turha kuitata koko hommaa pelkkänä käytöshäiriönä, taustalla voi vaikuttaa juuri ADHD, joka aiheuttaa voimakasta turhautumista ja sitä kautta myös aggressiivisuutta.
Niihin tutkimuksiin pääsy voi sitten kyllä aiheuttaa lisää aggressioita, kuten itselleni kävi, mutta kyllä se kannattaa, jos sitä kautta vaikka apu löytyisi.