Itsekkäitä johdattaa halut

Hyväosaisten jatkuva hyvinvointinsa julki tuominen ja esittäminen kaikkialla lisää suuresti heikommassa asemassa olevien pahoinvointia. Liian hyvinvoivat suorastaan hyppivät silmille ja tunkevat joka paikkaan
korostaen epäoikeudenmukaisuutta.
Itsekkyys on ilmiö elämän liiallisesta omistamisen halusta. Nöyrillä ja vaatimattomilla ei ole edes niin hyvinvoivaa osaa että siitä olisi itsekkyyteen asti.
2259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En tiedä lohduttaako tää yhtään mutta olin itse aika ällistynyt kun uutisoitiin tuosta olikohan Valkealassa, jossa myrsky runteli jonkin verran muutamia mökkejä. Henkilövahinkojahan ei tullut, mutta minua ällistytti se että en kyennyt tuntemaan minkäänlaista myötätuntoa noita ihmisiä kohtaan joilta noita mökkejä rikkou, olisikohan niin että niitä mökkejä ei köyhät omista joten asianomaiset saavat kyllä melkoiset vakuutuskorvaukset mosista ja heidän elämänsä arkipäivä ei tuosta vaikeudu, päinvastoin ompahan nyt muutakin puuhaa kuin kyttäillä köyhien vähäisiä iloja!

Äänestä

Olet juurikin oikeassa! Itsekkäät narsistiset hyvinvoivat ihmiset ovat vieläpä Suomessa viimeisen 20 vuoden aikana tehneet omaisuutensa nöyrien ja hyväuskoisten ihmisten kustannuksella! Sitten toitotellaan ja annetaan fiksuja ohjeita tai katsotaan nenänvarttapitkin -kun itse eletään kaksinaismoralismissa.

Luin juuri hetki sitten artikkelin kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä, joka sairautena kuvastaa juurikin tätä yhteiskuntaa. Yhteiskunta itsessään elää kaksijakoista häiriötä -korruptoituneisuus on yksi parhaita esimerkkejä tästä kaksijakoisuudesta.

Sellaiset ihmiset, joilla on sisäinen oikeudentaju ovat täällä alttiita erilaisille masennuksille. Näiden ihmisten sairauksiksi luokiteltava käyttäytyminen on monesti oire ympäristössää tapahtuvasta vääryydestä. Narsistiselle ja itsekkäälle ihmiselle tällainen vääryys on keino ansaita rahaa ja sitä tehdään täysin häikäilettömästi.

Narsistinen, omaa etua ajava ja itsekäs ihminen pystyy esittämään ulospäin mitä ihanteellisinta ihmistä Hänellä ei ole omantunnontuskia tekemästään rikoksesta -vaan kokee asian vaan lähinnä hänelle suotuna etuna ja mahdollisuutena, koska sillä rikastuu. Narsistinen ihminen ei myöskään näe toimintansa muille aiheuttamia ongelmia. Ongelmat ovat aina muiden ongelmia ja toisten aiheuttamia.Tällaiset ihmiset ovat korulauseisia puhuvat ja tekevät näennäistä hyväntekeväisyyttä. He eivät itse koske likaisiin töihin ja ovat itse pahimpia jakamaan ihmisiä luokka-asteisiin, pitävät nöyriä ja köyhiä myös tyhminä (heidän mielestään nämä vaan ole osanneet hoitaa asioitaan oikein -eli eivät osaa tehdä rikoksia tarpeeksi julmasti ja häikäilemättömästi).

Oikeudentajuinen ja nöyrä ihminen on narsitisen ja itsekkään ihmisen pahin uhka. Tällainen ihminen poistetaan ympäristöstä välittömästi, jos hänet koetaan uhaksi. Keinona on henkinen väkivalta, suureen ääneen nöyryyttäminen, vikojen etsimällä etsiminen ja pahimmassa tapauksessa vaikka valehdellaan ja keksitään niitä vikoja. Yleensä tällaisen henkisen väkivallan uhri ei enään keksi minkäänlaista toimintatapaa, käyttäytyäkseen oikein tai ympäristön vaatimalla tavalla. Masennus ja kaksijakoisuus ovat siis osittain voimattomutta hallita moraalisesti tai oikeudentajuisesti vallassa oleva vääryys. Moni sairaaksi luokiteltu ihminen on vaan ympäristön uhri.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nöyriä johdattaa tarpeet kirjoitti:

Hyväosaisten jatkuva hyvinvointinsa julki tuominen ja esittäminen kaikkialla lisää suuresti heikommassa asemassa olevien pahoinvointia. Liian hyvinvoivat suorastaan hyppivät silmille ja tunkevat joka paikkaan
korostaen epäoikeudenmukaisuutta.
Itsekkyys on ilmiö elämän liiallisesta omistamisen halusta. Nöyrillä ja vaatimattomilla ei ole edes niin hyvinvoivaa osaa että siitä olisi itsekkyyteen asti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu