Mulla on todettu herpes vuosia sitten, joka on oireillut vain kerran ja selässä vyötärön yläpuolella. Se ei koskaan ole oireillut muualla.
Pitäsikö minun suhtautua siihen kuten genitaaliherpekseen vai miten? Olen kertonut asiasta kyllä seksiparnereille ja käytän kumia. Kukaan kumppaniestani ei ole tietääkseni saanut tartuntaa. Huuliherpesoireita minulla ei ole ollut.
Pitäsikö minun suhtautua siihen kuten genitaaliherpekseen vai miten? Olen kertonut asiasta kyllä seksiparnereille ja käytän kumia. Kukaan kumppaniestani ei ole tietääkseni saanut tartuntaa. Huuliherpesoireita minulla ei ole ollut.
Vastaukset 8
Vanhimmat
herpes ole selkäherpes, elleivät genitaalisi sitten sijaitse selässä.
Sinulla on ollut vyöruusu? eli herpes zoster
on vesirokon aiheuttaman viruksen aiheuttama
ihoinfektio.
Vesirokon aiheuttava virus (varicella zoster)
jää vesirokon sairastumisen jälkeen pysyvästi
tuntohermojen hermosolmukkeisiin, josta se voi
aktivoitua uudelleen, jonka seurauksena iholle
syntyy yhden tai useamman hermon hermottamalle
alueelle vyöruusuksi kutsuttu ihoinfektio.
vain olevan herpes. Ei kerrottu sen tarkemmin. Olipa nyt mikä herpes tahansa niin tarttuukohan tämäkin samalla tavalla kuin muut eli limakalvokosketuksesta? Olen nainen ja minua askarruttaa tämän tarttuminen rakastellessa.
Näkyisikö veressä vasta-aineita samalla tavalla kuin genitaaliherpeksessä? Onko se ylipäätään mahdollista että genitaaliherpes esiintyisi selkäpuolella? Onhan sitä reisissäkin ja takapuolessa joillakin.
Muistakaa, että kumpikin herpes-tyyppi voi tarttua ihan mihin kehon osaan tahansa. Varoitan, että varsinkin 2-tyyppi on tosi helposti tarttuvaa. Olen ollut hysteerisen varovainen, mutta jotenkin vain olen onnistunut tartuttamaan sen myös kasvoihini - ja sielläkin eri kohtiin. Voitte kuvitella, että kasvoissa se on hankala...
On todella onni, jos pystytte pitämään genitaaliherpeksen alushousurajojen sisäpuolella.
Vyöruusun aiheuttaja on vesirokkovirus,
joka on jäänyt vuosikymmeniksi elämään selkäytimen lähellä
oleviin hermojuuriin vesirokon yhteydessä.
Kuka tahansa, joka on sairastanut vesirokon,
voi saada vyöruusun.
Kun virus aktivoituu uudelleen, se aiheuttaa
yhden hermojuuren alueelle ensin kutinaa
ja kirvelyä ja lopulta rakkulaisen,
kivuliaan ihottuman.
Vyöruusun oireena on
kehon keskiviivaan rajoittuva,
vyömäinen rakkulaihottuma,
jota on tavallisimmin vartalolla tai
kasvoissa, harvemmin raajoissa.
Vesirokkovirus voi tarttua
rakkulavaiheessa olevasta vyöruususta.
Vyöruusurakkuloissa on eläviä viruksia.
Ne voivat tarttua henkilöön,
joka ei ole sairastanut vesirokkoa.
Käsittämätön juttu tää vyöruusu. Havaitsin rintojen välissä (vähän rintojen alapuolella) pari finnin näköistä punaista rakkulaa. Yhtäkkiä huomasin rakkularyhmän vasemman rinnan alla ja vielä yhden "vyön jatkona" vasemman kainalon lähellä. Kipaisin lääkärissä ja vyöruusuhan se oli. Menin tietenkin aivan paniikkiin, että mistä olen voinut sen saada, koska yleensä vyöruusua on vain syöpäsairailla mummoilla (omalla mummollani oli). Paniikissa teetin myös kaikki sukupuolitautitestit, varmistaakseni, ettei virus ole peräisin sieltä. Testit osoittautuivat kuitenkin puhtaiksi.
Halusin kirjoittaa tämän siksi, että ehkä tämä tuo jollekin lohtua, että vyöruusu voi olla myös nuorilla!(28 v) Kuluneen 1,5 kk sisällä minulla oli myös paha flunssa ja virtsatietulehdus, jotka ovat ehkä voineet osaltaan vaikuttaa sairauden syntyyn. Aluksi ainoastaan rakkulat olivat kipeitä ja alavatsakipuja oli myös. Nyt kun rakkulat ovat jo selvästi parantuneemman näköisiä, niin hermosärky on lisääntynyt joka puolella kehoa. Myös imusolmukkeet ovat todella turvoksissa joka puolella kehoa.
Tsemppiä teille muille, joilla myös on vyöruusu. Kyllä se siitä paranee! Itse menin niin myöhään lääkäriin, ettei lääkekuuria enää kannattanut aloittaa, joten nyt kärvistelen sairauteni ilman lääkekuuria. PS. lääkekuurin hinta on 80 €, mutta tehoaa vain jos se aloitetaan tarpeeksi ajoissa oireiden alkamisesta, eli kipinkapin lääkäriin jos oireita tulee!
Mulla todettiin herpes vuosia sitten. Se oireili silloin parin ensimmäisen vuoden aikana 3-4 kk välein, aluksi joitain kertoja emättimessä (tuskaa!), mutta sitten se siirtyi pakaraan aika ylös. En nyt kuitenkaan sanoisi ihan että selkään. Nyt se on ollut kolmisen vuotta ihan oireeton.
Olen tartunnasta lähtien ollut ihan hysteerinen että tartutan sen vahingossa kulloisellekin poikaystävälle. Nyt on meneillään uusi suhde, käytämme kondomia ( kierukkaa), myös silloin kun annan miehelle suuseksiä, koska pelkään että tartutan sen häneen suustani. Onko se edes mahdollista? Suussa se ei ole koskaan minulla oireillut.
Todella ikävä tauti tämä herpes.