Heip! Miten menee muilla noin samoilla viikoilla? Täällä 9päivää la:han ja ei vielä mitään merkkejä synnytyksestä:-(
RV 39 kuulumisia?
typytsy
3474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla laskettu 1.8 Viimeyönä yhdenaikaan tunsin että jotain valuu ja olin pirteä kuin peipponen:) En käynyt tarkistuttamassa missään kun muutaman kerran tämänpäivän aikana vain tuntui valuvan ja paikat märkänä, mutta ei edes juurikaan pikkareille asti edes. Ja nyt päivällä olin aivan hiestä märkä vaikka ei edes kuumailma, en yleensä hikoile. ihan oli naama märkänä, ja nyt selkä aivan kipeä väsyny ei pysty olemaan jalkojen päällä. Olisikohan jo merkkejä että pääsisi synnyttämään:)
Tänään tarvitsee kokeilla 2 ässää:)
Täällä lähestyvä synnytys hiukkasen kovin jo jännittää, ehkä tulevaa isää enemmänkin kun mua.. Välillä nukun yöt hyvin, välillä, niinkuin nyt, valvon 2-4h ja nukun taas varhaisen aamun. Synnytys ei sinänsä tunnu lähestyneen, mutta voihan se sitten alkaa ihan kertaheitolla ;-) Tiistaina nla, katotaan joskos vauva ois jo kiinnittyny. Painoa tullu n.6kg, oon syöny loppuraskauden r-diabeteksen takia terveellisemmin kuin koskaan elämässäni ja olo on nyt tosi loistava. Projektilistalla on vielä keittiönkaappien siivoamista jne. jottei pääse ihan tylsistymään, vaikee tosin uskoa että oon mukamas saanu kaiken vauvaan liittyvän tavaran paikoilleen, jotain on täytynyt unohtua.. Uskomattoman vaikea uskoa että ihan pian se esikoinen syntyy, jotenkin ei tässä mieli oo mukana pysyny ;-) Noh, lapsivuodeaikaan valmistautuessa..
Eipä täälläkään ole vielä tietoa synnytyksestä. On nyt monena päivänä ollut menkkamaista jomotusta alavatsalla. Ja masu on ollut reilun viikon sekaisin. Yöt menee vessassa ravatessa ja hyvän asennon löytämiseen.
Tänään oli neuvola ja verenpaineet huiteli taas ylhäällä. 152/101 oli ku ekan kerran mittasi ja sitten alkoivat pikku hiljaa laskea. Mutta sanoi että jos tulee huono olo ja olen väsynyt niin heti soitto KYS:n ja lähteä sinne. Maanantaina on sit taas neuvola, jos ei sitten sitä ennen ole poksahdettu. Ai niin ja mulla on menossa rv 39 2.