Nyt on alettu epäillä ja tutkia sitä, kuinka huoli oman peniksen koosta suhtautuu BDD-häiriöön.
Dysmorfinen ruumiinkuvan häiriö (Body Dysmorphic Disorder eli BDD) on mielenterveysongelma, josta kärsivä henkilö on jatkuvasti tyytymätön omaan kehoonsa tai tiettyyn osaan kehostaan. Häiriön vuoksi ihminen saattaa esim. pitää nenäänsä aina liian suurena, vaikka se olisi normaalin kokoinen. Tällöin ihminen saattaa myös vaatia plastiikkakirurgia pienentämään nenäänsä kerta toisensa jälkeen.
Eli on havaittu, että osalla miehistä oman peniksen koosta huolestuminen on samantapaista, kuin muilla BDD-häiriöisillä.
BDD-häiriötä tavataan yleisesti anoreksia nervosan yhteydessä ja on anorektikoilla yleinen ongelma.
Dysmorfinen ruumiinkuvan häiriö (Body Dysmorphic Disorder eli BDD) on mielenterveysongelma, josta kärsivä henkilö on jatkuvasti tyytymätön omaan kehoonsa tai tiettyyn osaan kehostaan. Häiriön vuoksi ihminen saattaa esim. pitää nenäänsä aina liian suurena, vaikka se olisi normaalin kokoinen. Tällöin ihminen saattaa myös vaatia plastiikkakirurgia pienentämään nenäänsä kerta toisensa jälkeen.
Eli on havaittu, että osalla miehistä oman peniksen koosta huolestuminen on samantapaista, kuin muilla BDD-häiriöisillä.
BDD-häiriötä tavataan yleisesti anoreksia nervosan yhteydessä ja on anorektikoilla yleinen ongelma.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tulevat kulumaan psykiatrien soffat ja kirurgien leikkuupöydät.niinkuin anoreksian suhteen että naiset ensin ja miehet sitten tulevat tämän asian kaa perässä.
Kieltämättä sitä on välillä hiukan huolestunut kun lueskelee tällaisia palstoja ja seuraa miten mediassa tähän peniksen kokoon suhtaudutaan.
Olettaisin, että lähes kaikki kuitenkin tietävät, kuinka arka asia tämä on varsinkin nuorille ja kuitenkin esim. mediassa törmää kaiken aikaa siihen, miten asiasta heitetään "hyväntahtoista" leikkiä, eli yleensä juuri vähätellään ja naureskellaan ajatukselle, että jollain on pieni.
Eihän tämä periaatteessa kuulosta mitenkään vakavalta, jos silloin tällöin komediasarjassa vitsaillaan asialla tai jos Sinkkuelämää-sarjassa mies jätetään sen takia, että hänellä on pieni. Tuntuu vaan, että koko ajan ollaan menossa siihen suuntaan, että tästä väheksymisestä ollaan tekemässä hyväksyttyä.
Minulta ollaan puolituttujen ja tuntemattomien suunnalta kyselty penikseni kokoa niin kuin se olisi ihan arkipäiväinen asia heti "mitä kuuluu?"-kysymyksen jälkeen. Sillä hetkellä asia ei ole tuntunut edes niin omituiselta, mutta tarkemmin ajateltuna, eikös tuo ole aika outoa kysellä tuollaista? Enhän minäkään kiertele kyselemässä naisten tiukkuutta... Pelkkä ajatuskin tuntuu huvittavan mauttomalta. Voisin aika omituisen ensivaikutelman itsestäni antaa tuollaisella kysymyksellä. Onko siis ok kysyä mieheltä onko tällä iso? Varsinkin kun jo itse kysymyksessä johdatellaan siihen suuntaan, että se kielteinen vastaus on huono tai väärä. Ja tämän vastauksenhan pitäisi olla paljon todennäköisempi, kuin myönteinen vastaus. Ei tässä kyse ole kuitenkaan mistään fifty-fifty hommelista.
Ei tätä palstaa voi tietenkään oikeaan elämään verrata, tännehän eksyy ne määrätynlaiset ihmiset, mutta silti välillä jää miettimään, että kuinka paljon tällaisia ihmisiä tuolla "ulkona on, mihin palstalla niin usein törmää. Eli esim. nämä tapaukset, jotka vakuuttuneet, että eivät aio koskaan harrastaa seksiä, koska heillä on vain keskikokoinen penis, eikä se yksinkertaisesti riitä tyydyttämään yhdäkään naista. Osa menee teiniangstin piikkiin, mutta entäpä ne tapaukset, jotka ovat jo yli reilusti yli 20 vuotiaita.
Tai henkilöt, jotka ajattelevat, että heillä, ehkä jopa jokaisella naisella, on oikeus vaatia isoa. Usein puhutaan miten nykypäivänä tai 2000-luvulla naisen ei pidä tyytyä pieneen. Tyyppien lähes ylpeä asenne tuntuu olevan, että miehessä on vika, jos tällä on pieni, ja pienellähän tarkoitetaan yleensä vielä keskikokoista tai pienempää.
Tai sitten muuten vain hehkutetaan omaa isoa, tai naureskellaan kuinka säälittäviä 15 senttisen (eli juurikin keskikokoisen!) omistajat ovat. Eihän näitä kenenkään pitäisi tosissaan ottaa, mutta ikävä kyllä ne varmaan joskus kuitenkin tosissaan otetaan.
En minä nyt niin vakavasti tätä asiaa ota, miltä ehkä tämän tekstin perusteella näyttäisi, kunhan hiukan huolestuneena seuraan mihin suuntaan ollaan menossa. =)
Ei tämä ehkä suoranaisesti tuohon BDD-sairauteen liittynyt, mutta ehkä tämänkaltaisen sairauden yleistyminen voi olla juurikin seuraus asenteiden muuttuminen siihen suuntaan, että isompi on parempi ja pienellä ei enää nykypäivänä pärjää.