Meriharakka sisävesillä

Pirkkala, Tampereen naapurikunta ja pyhäjärvi missä havaitsin Meriharakan poikasineen 17.07.07. Lentää laskeutu liki venettäni sijaitsevalle kivelle, kunnes taas häipyi pois.

Onhan tän muutkin bongannu mut heräs vaan kysymys, et koska nää on kenties rantautunu tänne sisävesille, kun lintukirja näyttää pelkkää rannikkoa asuin alueeksi.
Toki onhan täällä muitakin näkynyt kuten esimerkiksi Merikotka ja Merimetso ja kai muitakin. Harrastukseni vaan on kalastelu, eli satunnais paljassilmä bongari olen.
71069
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onhan se Pyhäjärvi iso, mutta mistä ihmeestä se porkkananokka on sinne asti eksynyt?

Tarinasi on minusta ihan Luontoiltakamaa!

Äänestä
  • pesiä Äänekosken Paatelassa parinakin kesänä, jos oikein muistan.

    Äänestä

On ne nyt ainakin toistakymmentä vuotta Pyhäjärvellä olleet. Tarkemmin en osaa sanoa. Näsijärven puolella pesivät kans.

Äänestä
  • täällä Pirkanmaalla meriharakka on pesinyt jo kolmisenkymmentä vuotta, ensin Valkeakoskella, sitten Tampereella ja nyt sitä on siellä täällä sekä Pyhäjärven että Näsijärven puolella. Löysinpä 13.7. (perjantai!) Näsijärven rantatieltä kuolleen meriharakan. Tänä vuonna se on käsittääkseni pesinyt myös eräässä Pyhäjärven saaressa.

    Äänestä

...viime vuonna. Varmaan oli ohikulkumatkalla,mutta kyllä leukani loksahti,kun aamulla ikkunan alla nokki kaksi uppo-outoa lintua joita en ilman lintukirjaa tunnistanut. Hevosaitauksesta ne kovasti nokkivat einettä ja sitten häipyivät.

Äänestä

Muutama kesä sitten näin Uudessakaupungissa muutaman meriharakan köpöttelevän ja etsivän ruokaa nurmikolta kaupunkialueella.Meri on tosin melko lähellä, mutta siinä ne köpöttelivät asfalttikadun vieressä viheralueella.Taitavat urbanisoitua nekin mokomat!

Äänestä

Kaikille viitteliäille vastaajille suuret kiitokset vaivannäöstä. Kiva kuulla linnusta joka on minulle uusi tuttavuus, joka oli jopa yllättävän kesyn oloinenkin.
Kymmenen vuoden vanhan kirjan levinnäisyyskarttaa ei siis kannata paljon uskoa, sillä tieto ei ole ajantasalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalastelija kirjoitti:

Pirkkala, Tampereen naapurikunta ja pyhäjärvi missä havaitsin Meriharakan poikasineen 17.07.07. Lentää laskeutu liki venettäni sijaitsevalle kivelle, kunnes taas häipyi pois.

Onhan tän muutkin bongannu mut heräs vaan kysymys, et koska nää on kenties rantautunu tänne sisävesille, kun lintukirja näyttää pelkkää rannikkoa asuin alueeksi.
Toki onhan täällä muitakin näkynyt kuten esimerkiksi Merikotka ja Merimetso ja kai muitakin. Harrastukseni vaan on kalastelu, eli satunnais paljassilmä bongari olen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu