kauhea soppa - autakaa vähän

Eli tuli juhannuksena luvattua lapselle (6v) akvaario, kun on siitä jo vuoden puhunut. Ajattelin että satasen se korkkeintaan maksaa. Järkytys oli suuri kun liikkeessä 80 litraisesta pyydettiin 170€. Liikkeessä kerrottiin kaikenlaista suodattimista, punpuista, lämmittimistä, valoista, haaveista jne. Ihan pää pyörällä. Kokonaishinnaksi sanoi kuitenkin n 300€. Noita kaikenlaisia kemikaaleja, nitroja, ruokia jne tuntui olevan kymmeniä erilaisia.

Onko tosiaan näin, että akvaarion laittaminen on lähes kemistin hommaa? Taidetaan lykätä hankintaa jollain verukkeella vuodeksi, tuntuu olevan monimutkaisempaa kuin kissan kasvatus.
7645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eli omassa akvaariossani ei esim. ole lämmitintä eikä pumppua. Kunnollinen suodatin/hapetin on, jota tietysti täytyy puhdistaa säännöllisesti. Valot tietysti tulevat yleensä akvaariopaketin mukana (samoin hapetin). Itsellä on lisäksi hoitovälineinä haavi, levänraaputin ja letku.

Kemikaaleja en akvaariossani juuri käytä, joskus runsaamman veden vaihdon yhteydessä laitan vedenparannusainetta. Mutta tietysti kaikki riippuu ihan veden laadusta. Annan veden seistä huoneenlämmössä 1-2 vuorokautta ennen kuin lisään sen akvaarioon.

Akvaarioita kannattaa kysellä myös käytettyinä. Akvaarioharrastus on sinänsä mukava ja siitä on iloa myös muille perheenjäsenille.

Äänestä
  • Veden ei kannata antaa seistä, mitään hyötyä ei ole enemmänkin haittaa sillä vedestä katoaa ilmaa... Akvaarion perustamiseen vaaditaan suodatin (ilmastimet ovat nykyään lähinnä koristeita), lämmitin (mikäli akvaarioon tulee yli huoneenlämpöisessä vedessä viihtyviä kaloja), tietysti loisteputki ja kansilasit. Akvaario on kallis harrastus. Lisäksi sinulla pitää olla vesiarvotestit (mieluiten tippatestit)
    testit gh,ph,No2. Akvaario pitää myös kypsyttää ennen kuin sinne voi ottaa mitään elävää. Jos akvaariota ei kypsytä nitriitti (No2) nousee ja jos tulee nitriittipiikki kalat kuolevat. Kypsyttämiseen tarvitset: Hirvensarvisuolaa apteekista, kalanruokaa, mieluusti multaa esimerkiksi sukkahousupussissa. Vedenparannusaineita ei välttämättä tarvita. Akvaarion pohjalla pitää olla joko hiekkaa tai soraa, hiekka helpompi ja kauniimpi, luonnollisempi vaihtoehto, hiekassa kasvit kasvavat paremmin. Sitten kun akvaario on kypsytetty voit lisätä kasvit ja joitakin päiviä ja mittaile nitriittiä. Sitten voit lisätä kalat. Akvaariosta vaihdetaan noin puolet vedestä kerran viikossa. IKINÄ EI SAA VAIHTAA KAIKKEA VETTÄ, AKVAARIOTA EI SAA PESTÄ IKINÄ! Kaloilla on omat vaatimukset koolla, vesiarvoilla, lämpötilalla ja siksi kalojen joita otat pitää viihtyä samanlaisissa vesiarvoissa, lämpötiloissa ja niiden pitää myös mahtua sinne. Jotkut kalat vaativat parvea, jotkut vain muutamia kavereita ja jotkut viihtyvät yksin:) Eli akvaario on kallis harrastus mutta oikein hoidettuna kaunis ja mukava harrastus. MITÄ SUUREMPI AKVAARIO, SITÄ HELPOMPI HOITAA! Käytetyt akvaariot ovat PALJON halvempia kuin uudet. Jos akvaarion päätät ottaa, harkitse tarkkaan sillä monet kalat elävät yli 10 vuotta oikein hoidettuna. Ota selvää kalojen vaatimuksista ja kypsytä akvaario ennen kuin niitä otat, viisaammat saa neuvoa lisää:)

    Äänestä

Ja ei akvaario ole mitään kemistin hommaa, vesiarvotestit ovat helppoja käyttää. Käytettynä sain akvaatin (noin 100l) kaikkine tarvikkeineen 100e. Mikäli vastuullinen akvaarioharrastus alkaa kiinnostamaan kannattaa ehdottomasti rekisteröityä suomen suurimmalle ja parhaalle akvaariofoorumille: http://www.aqua-web.org

Äänestä

Hankittii kans kokoperheen voimin akvaario [ käytetty 65l = 60 € suodatin]

Vedenparannusaineet hiekkaa pohjalle uusi loisteputki = 50 €

Kalat ruuat = 90 €


Kasvit ja muut piilot puuttuu ja tänään mennään niitä ostamaan. Tähän mennessä rahaa palanut 200 €

Äänestä
  • ... kertoisitko siitä vielä...

    Äänestä

Elkee rouva het murskakko jälkikasvunne haaveita, akvaario on hieno harrastus muoto joka yhdistää helposti koko perheen siihen hommaan, näin meilläkin, aikuiset ottavat kuitenkin viimeisen vastuun ja lapsille opetetaan aluksi esim. oikeat ruokinta annokset ja ajan kohdat .. tässä hieman luettavaa .. http://www.akvaariopalsta.net/keskustelu/arkisto1.php?sid=7765bce86c361f3e029bfe194ed3161c .. lueppa tuo akvaario ohjeita osio ja palaillaan sitten kyselemään tänne lisää...

Äänestä

http://www.kalajuttu.fi/product_details.php?p=587

Mikset tilaisia vaikka täältä akvaariopakettia :D ei nyt välttämättä tarvitse tämä pieni olla, on siellä isompiakin ja hinta kuulostaisi edullisemmalta kuin mainitsemasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rantarautu kirjoitti:

Eli tuli juhannuksena luvattua lapselle (6v) akvaario, kun on siitä jo vuoden puhunut. Ajattelin että satasen se korkkeintaan maksaa. Järkytys oli suuri kun liikkeessä 80 litraisesta pyydettiin 170€. Liikkeessä kerrottiin kaikenlaista suodattimista, punpuista, lämmittimistä, valoista, haaveista jne. Ihan pää pyörällä. Kokonaishinnaksi sanoi kuitenkin n 300€. Noita kaikenlaisia kemikaaleja, nitroja, ruokia jne tuntui olevan kymmeniä erilaisia.

Onko tosiaan näin, että akvaarion laittaminen on lähes kemistin hommaa? Taidetaan lykätä hankintaa jollain verukkeella vuodeksi, tuntuu olevan monimutkaisempaa kuin kissan kasvatus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu