Pelottavat autot

-mie-

Onko kellään ideoita mitä tehä kun hevoseni on ruvennut pelkäämään autoja.
Ongelma on ollut aijemminkin mutta nyt kärjistynyt...saattaa jopa hypätä kärryjen kanssa auto eteen...mitäs pitäs tehä?
Olen koittanut ajaa löysemmillä ohjillakin jotta ei tuntisi niitä niin pelottaviksi mutta nyt on jo sula mahdottomuus.
Pellolla tien vieressä kun ratsastetaan nii autot eivät ole mikään ongelma...ei kiinnitä niihin edes huomioo.
Pikaista jelppiä koska tie on ainoa vaihtoehto päästä polle liikuttamaan.

3

554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä vaan.

      Hei vaan! Vai että sellainen ongelma tässä vinkki: Jos kotipihassasi olisi auto jos taluttaisit Hevosesi auton luokse ja antaisit sen tutkia sitä, Jos Hevonen ei reakoinut siihen mitenkään pyydä joku käynnistämään auto ja jos ei siihenkään mitenkään pyydä joku ajamaan autoa hieman vähän kauempaa! Jos ei tepsi ei minulla muita ideoita ole mielessä :/ Voit lähettää minulle sähköpostia osoitteeseen: [email protected] Onnea teille vaan mutta autoihin tottumiseen saattaa mennä aikaa muista olla kärsivällinen!

    • Timz

      Meillä kaksi hevosta, jotka jonkun aikaa sitten vielä pelkäsivät todenteolla autoja. Kävellen eivät suostuneet ohi menemään, vaan hyppivät minne sattui.

      Alettiin mennä ravilla autojen ohi. Ei mitään päätöntä kiitoa, vaan ohjat tuntumalla perusravia jos pelottaa. Tilanne nopeammin ohi ja hevonen saa tietyin rajoin toteuttaa luonnollista pakoviettiään. Meillä ei enää ole yhtäkään autokammoista.

    • ... ... ...

      tammani pitkän vapaan, tai yhdenkin vapaan jälkeen yrittää säikkyä kaikkea mahdollistakun virtaa on liikaa. takasin päin lenkiltä tullessa ei enää pelota, olisiko hevosellasi vain liikaa virtaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      22
      6656
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      93
      5859
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      102
      3870
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      126
      3832
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      133
      1633
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      57
      1517
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      130
      1432
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1249
    9. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1223
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      27
      1207
    Aihe