Rekkaritarran irroitus

Millä aineella saa vanhan rekkaritarran liimat irti lasikuituveneestä? On ollut paikallaan varmaan kymmenen vuotta, ja tuntuu olevan tiukasti kiinni? Uskaltaako asetonilla käsitellä lasikuitua?
91075
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jos saat revittyä tarrat pois niin liimat lähtee vimillä

Äänestä

pesutinneriä, se liuottaa jopa tarrat jos ne eivät muuten irtoa.

Äänestä

Alkuun pääset, kun lämmität esim. kuumailmapuhaltimella tai hiustenkuivaajalla tarraa, niin se tulee elastiseksi, eikä lähde "milli x milli" palasina. Liimat asetonilla tai tinnerillä.

Äänestä
  • Masinol on yhtä hyvä kuin tarrojen irroitukseen tehdyt aineet.
    Dieselin jäänesto irroittaa myöskin pinttyneenkin tarran.

    Äänestä

Lasikuituvene pitäisi(huom. PITÄISI) kestää asetonia. Ksyleeniä se ainakin kestää. ABS-muoviin kun menee näyttämään asetonia, niin pinta alkaa pehmiä. Mulla oli kanssa karttatasossa merimerkkitarra entisen omistajan jäljiltä, ei lähtenyt kuin juuri milli*milli paloina. Ei auttanut mikään liuotin. Aurinko antaa liimalle vielä sellaisen "räkä"-efektin, joka haittaa poistamista.

Äänestä

...on loistava apuväline. Itse vaihdoin 20 vuotta paikallaan olleet nimitarrat uusiin n. 3 viikkoa sitten. Ensin talouspaperilla ja tinnerillä hieman jynssäten, sen jälkeen tällaisella raaputtimella, jolla mm. keraamista liettä puhdistetaan, tarrajäljet pois. Tehokkuudesta kertoo se, että koko operaatio - tarra pois, alueen puhdistus, kuivaus sekä uuden tarran liimaus - kesti n. 20 minuuttia.

Äänestä
  • Mun ex-veneessä oli noita Gullkronan tarroja, jotka eivät lähteneet kunnolla pois mulla kuin juuri tuolla keraamisen lieden skraballa. Vaimo tykkäs huonoa, mutta who cares.

    Äänestä

Celcoatpinta kestää asetonia, mutta ei sillä teippiliimat lähde. Itse käytän lakkabensiiniä, valopetroolia tai bensaa. Kokeile jollet usko.

Äänestä
  • Kiitos kaikille vinkeistä. Vimillä vähän yritin aluksi, ja oli haastavaa, mutta asetonilla liimat lähtivät lopulta nätisti. Ei tarvinnut skrapailla, riitti että hankasi rätillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tero kirjoitti:

Millä aineella saa vanhan rekkaritarran liimat irti lasikuituveneestä? On ollut paikallaan varmaan kymmenen vuotta, ja tuntuu olevan tiukasti kiinni? Uskaltaako asetonilla käsitellä lasikuitua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu