elikkäs, mitä tavallaan tarvii tietää hevosista jos ostaa hevosen joka menis "kokopäivähoito" tallille ? ehkä vähän tyhmää kysyä tollasta mut ku itse haluisin hevosen mut tiiän kuin paljon se tulee maksamaan ja oon aika nuori viel 14 v ja oon ratsastanu 2 vuotta, eli kokemust ei oo kovin montaa vuotta, ja en tiiä kauheest hevosist, siis kyl mä nyt tiedän hevosista mut en mitään superpaljon et voisin itte hoitaa kokonaan hevosen aamusta iltaan, eli mitä mun tarvii tietää hevosista ratsastuksen ja siihen liittyvien hoitojen lisäksi jos aijon ostaa hevosen täyspäivähoitotallille ?
help me !
ggirl4
6526
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
älä vielä osta omaa heppaa.. siitä on kova vastuu vaikka se olisikin täyshoito tallilla.. ratsasta vielä pari vuotta niin katso sitten.. :) itse sain hepan kun olin 5 vuotta ratsinu ja olin sen valmis ottamaan. :)
myös sellaista vaihtoehtoa että ottaisin vasta isona oman hevosen, kun on rahaa ja aikaa, kun kaikki opiskelut on hoidettu alta:D kuinka vanha olit kun ostit oman hevosen?
IKÄ EI RATKAISE VAAN TAITO ! mistä tiedät mitä tehdä jos hevosellesi käy jtn? lue nyt ensin kirjoja ja ratsastele muutama vuosi vielä niin ei tapahdu mitään.. kokemus on vain hyvä asia
ja maksaa ihan hemmetisti. Itse heppa ei ollut kaillis: 3500e, mutta joka kuukausi mulla menee
-tallivuokra: 450e
-kengitys: 100e
-ratsastustunnit: 120e (mulla on kerran viikossa este ja kouluvalmennus)
-koulutusmaksu hepan kouluttajalle: 100-200e
Sitten madotukset ja eläinlääkärit ja rokotukset. Niin ja tietenkin hevosen varusteet oli yhteensä n. 2000e hoitotarvikkeet (linimentit, petadinet, rasvat sun muut) Ja niitä pitää hankkia uusia vähän väliä.
Ei ole halpaa. Riippuu ihan tietysti paljon on tallivuokra ja kuin´ka paljon ottaa tunteja ja tietysti mulla menee tohon hevosen kouluttamiseen aika paljon..
Kannattaa eka hankkia hoitoheppa, niin saa kokemusta. Se on aika raskas taakka se oman hevosen omistaminen, ei se aina olekkaan niin hienoa! :D Toki mukavia hetkiä on myös paljon.. :)
Vaikka hevonen olisi täysihoitotallilla, sun pitäisi osata neuvoa sen ruokinnassa ja hoidossa, joten sun pitää silti tietää nämäkin asiat. Lisäksi hoidat itse varusteet, puhdistat ruokakipot, hoidat hevosen (talli ruokkii, vie ulos, tuo sisälle, siivoo boxin) mm.terveys, muutokset ruokailussa ja kaikessa muussakin tärkeässä, liikutus, ... vastuu on sulla vaikka hevosella täysihoito, joten sun pitää periaatteessa osata kaikki vaikket tekisikään. Sain oman hevosen 10-vuotiaana, mutta aloitin jokapäiväisen ratsastamisen 3-vuotiaana ja hoidin hevosia siis päivittäin. Nyt olen 17 ja omistan kolme hevosta, jotka kaikki olen itse kouluttanut ja hoidan täysin itse päivittäin.
Sinuna odottaisin vielä hetken tai ottaisin hevosen vuokralle. : > kannattaisi tietää erillaisista sairauksista mm. kaviokuume ja ähky. sinuna ottaisin jonkun kanssa yhteiseksi vuokralle ponin. mutta kannattaa jatkaa ratsastus tunteja ja jos tallillasi järsestetään kursseja niin käydä siellä ne yleensä kertovat paljon. mutta hevosen otto tietää paljon vastuuta. : > mutta jatkoja sinulle. : >