Miksi lähes kaikki lämppärit ovat niin halpoja?
KYSYMYS
:))
7931
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos ne myydään "arvottomina" ravureina eteenpäin, hinta on alhainen. lämpösillä ei ole juurikaan arvoa ratsuna, sillä ne on jalostettu juoksemaan, minkä takia peräänantokin on valtaosalle mahdotonta niiden ruumiinrakenteen vuoksi.
Jos tahtoo paremman harrastehevosen, ei kannata hankkia lämpöistä. Mutta jos tahtoo ihanan ystävän ja kaverin vaikkapa puskaratsasteluun - lämpöiset ovat siihen aivan ykkösiä
mitä tarkoittaa tuo "puskaratsastelu"? maastoratsastusta vai, kun oon lukennut tuon ennenkin jostain..
Puskaratsastus on ihan vaan maastoratsastusta. Kapeiden polkujen ja vaikeakulkuisten maastojen kulkeminen on puskaratsastusta parhaimmillaan :D
..käytännössä katsoen arvottomia. Ratsastuksellisesti monesti osaamattomia ja ravureiksi syystä tai toisesta eivät enää kelpaa.
Niin kauan kun teurashinnat on näin alhaiset, niin lämppäreiden hinnat pysyvät alhaalla (myydään nipin napin yli teurashinnan yleensä). Mutta jos teurashinnat nousevat, tulee lämppäreiden hinnatkin nousemaan varmasti mukana.
Ratsukoulutuksen saaneet lämppärithän sitten onkii yleensä ihan eri hintaluokkaa..
Monesti vielä on niin, että eipästullutkaanravuria lämppäri on joko jaloistaan, keuhkoistaan tai muualta rikki. Tai sitten päässä vikaa. Useasti näitä sitten kokemattomat ostavat ensimmäisiksi hevosiksi kun halvalla saa, ja ongelmia riittää. Toki joukossa on ihan hyviäkin hepoja juuri puskaratsastukseen, mutta ei juurikaan muuhun.
mun lämpönen makso 2000 euroa. eli ei ne kaikki oo aina halpoja. tai halvimmasta päästä. ja tämä on super bowlin jälkeläinen.
Ne ovat yleensä aina jostain kohtaa rikki: jalat, kehkot, luonne. Eikä niitä ole ratsukoulutettu, eli eivät osaa mitään.