Pikkukuvakkeesta klikkaamalla aukeavan ison kuvan tausta pitäisi saada mustaksi. Lisäksi iso kuva keskelle aukeavaa ruutua ja valittuun paikkaan näytöllä.
Tommosella koodin virityksellä olen asiaa rakennellut, mutta noita kaivattuja muutoksia en onnistu tekemään. Nyt ison kuvan ympärillä on valkoista.
function MM_openBrWindow(theURL,winName,features) { //v2.0
window.open(theURL,winName,features);
}
//-->
Mitä muutoksia pitäisi tehdä? Kaikkien isojen kuvien pitkä sivu 600 ja lyhyt 400.
Pientä
9
439
Vastaukset
- Ruussi
Aukeavan sivun taustaa et saa mustaksi ellet avaa siihen kuvan sijasta palvelimella olevaa sivua. Vaikka näin:
Teet sivun "kuvasivu.php".
Liitä siihen nämä ja tallenna:- vukosi vielä
kun en oikein ymmärtänyt. Tuossa olis koko rimpsu
Minun valokuvia
Valokuvia
Teoksia
br>
Linkit
Vieraskirja
© Nominä
Jos noista linkeistä menee jonnekin sivuille, niin se on vahinko. Yritin muuttaa nuo sillä lailla ettei linkkaa mihinkään olemassa olevaan sivuun. - Höpö.
vukosi vielä kirjoitti:
kun en oikein ymmärtänyt. Tuossa olis koko rimpsu
Minun valokuvia
Valokuvia
Teoksia
br>
Linkit
Vieraskirja
© Nominä
Jos noista linkeistä menee jonnekin sivuille, niin se on vahinko. Yritin muuttaa nuo sillä lailla ettei linkkaa mihinkään olemassa olevaan sivuun.Tuo sivu on niin täyttä soopaa, etten minä ainakaan viittis edes yrittää neuvoa sinua missään vähänkään erikoisemmassa koodissa ennen kuin olet ymmärtänyt EDES html-sivun PERUSRAKENTEEN.
- olla nyt niin
Höpö. kirjoitti:
Tuo sivu on niin täyttä soopaa, etten minä ainakaan viittis edes yrittää neuvoa sinua missään vähänkään erikoisemmassa koodissa ennen kuin olet ymmärtänyt EDES html-sivun PERUSRAKENTEEN.
että sinä väität täyttä soopaa. Tuolla tavalla tehtyjä sivuja on netissä pilvin pimein ja TÄYSIN TOIMIVIA. Ainakin Firefoxilla ja Explorerilla. Muista ei ole kysekään.
Nettisivuissa on loppujen lopuksi kyse jostain ihan muusta kuin siitä onko "oikein koodattu". Vähän samalla tavalla kuin tulipaloissa "väärin sammutettu". - Höpö.
olla nyt niin kirjoitti:
että sinä väität täyttä soopaa. Tuolla tavalla tehtyjä sivuja on netissä pilvin pimein ja TÄYSIN TOIMIVIA. Ainakin Firefoxilla ja Explorerilla. Muista ei ole kysekään.
Nettisivuissa on loppujen lopuksi kyse jostain ihan muusta kuin siitä onko "oikein koodattu". Vähän samalla tavalla kuin tulipaloissa "väärin sammutettu".Silti noin sekavaa ja tuurilla toimivaa koodia on paljon hankalampi alkaa hiomaan kuin edes suurinpiirtein oikein tehtyjä.
Jokainen tyylillään, mutta minä tiedän helpompiakin tapoja kuin aloittajalla ja vastaavilla. - phpefresfsdfsdf
Höpö. kirjoitti:
Silti noin sekavaa ja tuurilla toimivaa koodia on paljon hankalampi alkaa hiomaan kuin edes suurinpiirtein oikein tehtyjä.
Jokainen tyylillään, mutta minä tiedän helpompiakin tapoja kuin aloittajalla ja vastaavilla.perkele sitten kerro niistä tavoista. Kyllä se on helppo kommentoida toisten viestejä "mutta minä tiedän helpompiakin tapoja kuin aloittajalla ja vastaavilla.".
neuvoisit itse joskus muita, nyt vaan tyydyt kommentoimaan kuinka paljon paremmin itse asian tekisit. - Ruussi
vukosi vielä kirjoitti:
kun en oikein ymmärtänyt. Tuossa olis koko rimpsu
Minun valokuvia
Valokuvia
Teoksia
br>
Linkit
Vieraskirja
© Nominä
Jos noista linkeistä menee jonnekin sivuille, niin se on vahinko. Yritin muuttaa nuo sillä lailla ettei linkkaa mihinkään olemassa olevaan sivuun.sotket tuossa nyt aika pahasti perusrakenteen.
Se tulee olla näin:
Otsikko
Korjaa se ja siirrä tekstit yms. tuonne body-tagien väliin ja ne javascript myös oikealle paikaille. Html, head ja body tagipareja saa olla sivulla vain yksi. - Höpö.
Ruussi kirjoitti:
sotket tuossa nyt aika pahasti perusrakenteen.
Se tulee olla näin:
Otsikko
Korjaa se ja siirrä tekstit yms. tuonne body-tagien väliin ja ne javascript myös oikealle paikaille. Html, head ja body tagipareja saa olla sivulla vain yksi.Ei täällä saa neuvoa oikeaa rakennetta. Pitää tehdä mahdollisimman epätoivoista koodia ennenkuin sinut hyväksytään. Arvailu kunniaan.
- tästä ainakin
Ruussi kirjoitti:
sotket tuossa nyt aika pahasti perusrakenteen.
Se tulee olla näin:
Otsikko
Korjaa se ja siirrä tekstit yms. tuonne body-tagien väliin ja ne javascript myös oikealle paikaille. Html, head ja body tagipareja saa olla sivulla vain yksi.hyvästä yrityksestä neuvoa. Josko sitten saisin homman toimimaan näillä opeilla.
Tuo elvistelevä paskanjauhaja saisi suksia vittuun tältä palstalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka333418Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032585Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv732547- 112358
- 1192217
- 411418
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3891085Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos45936Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6820TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28818