eli onnistuisiko saamaan kirsikan tai luumun siemenestä puun pihalle?
siemenestä puu
5
7157
Vastaukset
- kauniin koristepuun
Voihan olla että onnistut idättämään kirsikan tai luumun siemenen, mutta sitä samaa lajiketta siitä siemenestä kasvatetusta puusta ei tule kuin mitä "emo " on ollut. Johtuu siitä, että hedelmäpuut on jalonnettu perusrungolle; juuret=perusrunko, latvusto= jalo-osa=lajike. Eli puustasi tulisi enemmän tai vähemmän "villi", joka voi olla hyvinkin koristeellinen, mutta hedelmät kenties syömäkelvottomia.
- Cherriii
...jalontaisi puun itse esim. puutarhakaupasta ostetun puun oksalla?
Kuinkahan vanha itse kasvatetun puun pitäisi olla, jotta siihen voisi "jalon" puun oksan tökätä? Ja kuinka tämä käytännössä tapahtuu?
Itse ole juurikin kasvatuskokeiluja tekemässä, ja mielelläni hedelmiäkin söisin mikäli kokeiluni onnistuu. - kliidhgdy
toisin päin ymmärtääkseni. Että siemenestä kasvaa prikuleen samanlainen ku mistä marjasta olet sen ottanut, mutta ongelma on se varsi eli ku emopuun varsi on toista lajiketta esim. hallankestävää ja oksat sitä toista esim. hyvämarjaista lajiketta. Eli nyt kun laitat sen siemenen maahan voi olla niin että vartensa puolesta puu ei kestä suomen oloja ja jäät ilman marjoja.
- viherpeukku
Johtuisiko tuo erilajisuus sittenkin siitä että tuo lisääntyminen tapahtuu pölyttämällä. Onhan niitä toki itsepölytteisiäkin hedelmäpuita, mutta puhtautta ei tavallisissa oloissa voi varmistaa.
Tokikaan se puu ei lisäänny oman juuristonsa kanssa. Vaan jalonnettu osa toisen kanssa. Esiim kääpiöivään perusrunkoon vartettu ei tee kääpiöjälkeläisiä. Siemenestä syntyvällä puulla on siis useimmiten kaksi vanhempaa kuten lapsillakin ja geenit tulevat molemmilta vanhemmilta.
Se on kyllä totta että hedelmien maku voi olla mitä vain, vaan noin niitä uusia herkkulajikkeita on tehty iät ajat. Talvenkestävyydestä en siementaimilla tiedä.
- Pihakaheli
Jotta omenan, luumun tai kirsikan siemen itäisi, ne vaativat kylmäkäsittelyn. Suoraan multaan tökätty ei siis onnistu, vaan siemen kylvetään kosteaan hiekkaan esim. minigrip-pussiin tuossa marraskuulla ja pistetään jääkaappiin n. 8-12 viikoksi. Pussia pitää viikottain avata ja ravistella, ettei siemen mätäne. Sen jälkeen satsi kylvetään normaalisti.
Monet omenat, luumut ja kotimaiset kirsikat ovat kylläkin syntyneet siemenkylvöistä, niin että ei haaveesi mitenkään toivoton ole, hauska kokeilu vain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823333
- 1023046
- 532272
- 211741
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201705Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111650Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61548Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein221468Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131391Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381374