Siirtyykö raha reaaliaikaisesti tilisiirrolla Sammosta Nordeaan?
Sampo->Nordea
6
5991
Vastaukset
- siirry
Eipä siirry minkään pankin välillä...
- Tilisiirtäjä
Jos sirrät laskun joka on ohjattu Nordeaan, tai mihin muuhun pankkiin tahansa, missä sinulla on tili, niin se siirtyy reaaliajassa.
Eli, koska minulla on tili Nordeassa ja maksan laskun jossa on Nordea-pankin nimi ja tilinumero, niin se siirtyy heti.
Jos taas tilisi on vaikkapa Osuuspankissa ja maksat laskun, joka menee Nordean kautta, saattaa siirto kestää kolmekin vuorokautta, jos maksat vaikkapa perjantaina. Lauantaisin ja sunnuntaisin ei tapahdu mitään.
Raha ei ole hukassa vaan "makaa" odottamassa arkea ja pankkitoiminnan käynnistymistä. Ainakin Nordeasta Evliin siirtyy saman verkkoistunnon aikana. Se tapahtuu käytännössä siten, että kirjaudut Evli Pankin systeemiin verkkotunnuksilla, valitset siellä toiminnon "Rahan siirto Nordeasta" ja merkitset siirrettävän euromäärän. Silloin avautuu Nordean verkkopankki-istunto, johon kirjaudut sisään Nordean tunnuksillasi. Siellä on tilisiirto hyväksymistä vaille valmiina eli siinä on jo tilinumerosi, nimesi maksun saajana ja aiemmin syöttämäsi euromäärä. Kun olet vahvistanut maksun, Nordean ikkuna sulkeutuu ja istuntosi Evlissä jatkuu siten, että siellä olevalla tililläsi näkyy juuri Nordeasta siirtämäsi eurot. Sen jälkeen voit heti käyttää ne Evlissä johonkin sijoitukseen tai määräaikaistalletukseen. - Tosi hyvä systeemi ja se on toiminut jo vuosia!
- ggjnfgmnj
Timontti kirjoitti:
Ainakin Nordeasta Evliin siirtyy saman verkkoistunnon aikana. Se tapahtuu käytännössä siten, että kirjaudut Evli Pankin systeemiin verkkotunnuksilla, valitset siellä toiminnon "Rahan siirto Nordeasta" ja merkitset siirrettävän euromäärän. Silloin avautuu Nordean verkkopankki-istunto, johon kirjaudut sisään Nordean tunnuksillasi. Siellä on tilisiirto hyväksymistä vaille valmiina eli siinä on jo tilinumerosi, nimesi maksun saajana ja aiemmin syöttämäsi euromäärä. Kun olet vahvistanut maksun, Nordean ikkuna sulkeutuu ja istuntosi Evlissä jatkuu siten, että siellä olevalla tililläsi näkyy juuri Nordeasta siirtämäsi eurot. Sen jälkeen voit heti käyttää ne Evlissä johonkin sijoitukseen tai määräaikaistalletukseen. - Tosi hyvä systeemi ja se on toiminut jo vuosia!
Tässä kysyttiin aivan eri asiaa, siirtyyhän veikkauksen tilillekin heti rahat jos sitä kautta siirtää pankista.
Normaali tilisiirto ei siirry heti. ggjnfgmnj kirjoitti:
Tässä kysyttiin aivan eri asiaa, siirtyyhän veikkauksen tilillekin heti rahat jos sitä kautta siirtää pankista.
Normaali tilisiirto ei siirry heti.Alkuperäinen kysymys koski rahan siirtoa Sammosta Nordeaan, mutta reagoin vain siihen väitteeseen, ettei muka minkään pankkien välillä raha liikkuisi reaaliaikaisesti. Siis Evli Pankki Oy on kyllä pankki, mitä taas Veikkaus Oy ei ole.
Ennen oli olemassa myös ns. pikasiirto, jolloin raha meni heti, mutta siirrosta perittiin korkeampi maksu. Onkohan se nyt jätetty kokonaan pois palveluvalikoimasta?- Warutteri
Timontti kirjoitti:
Alkuperäinen kysymys koski rahan siirtoa Sammosta Nordeaan, mutta reagoin vain siihen väitteeseen, ettei muka minkään pankkien välillä raha liikkuisi reaaliaikaisesti. Siis Evli Pankki Oy on kyllä pankki, mitä taas Veikkaus Oy ei ole.
Ennen oli olemassa myös ns. pikasiirto, jolloin raha meni heti, mutta siirrosta perittiin korkeampi maksu. Onkohan se nyt jätetty kokonaan pois palveluvalikoimasta?Pikasiirto on olemassa mutta käytössä ainoastaan kansainvälisessä rahaliikenteessä... Eli siis kotimaan sisäisesti tuo ei enään ainakaan Sampolla käytössä tuo palvelu mutta ulkomaille lähetettäessä rahaa se on käytettävissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425811Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2175346Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers704542Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813796SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593199Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062470SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396