tietokoneen sammuttaminen

eli millä näppäinyhdistelmällä saan tietokoneen sammumaan? Mulla näyttö tilttaa aina vähän väliä ja ainoa keino sammutaa on pitää virtanappulaa pohjassa, joten ei kovin hyvä. Eli mikä näppäinyhdistelmä hoitaa homman hellävaraisemmin?
25693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ctrl Alt Del näppäinyhdistelmä ja sieltä sammuta.

Äänestä

Voit laittaa Ohjauspaneeli -> virranhallinta-asetuksista virtanapin sammuttamaan windowsin.
Silloin windows sammuu painamalla nopeasti
virtanappia (pitkä painallus aihettaa edelleen väkisin sammutuksen, mutta lyhyt tavallisen, kuten hiirellä klikkaamallakin)

Tai sitten paina Start -näppäintä näppäimistössä ja sen perään ALT F4.
Katso etukäteen, mikä siinä on oletuksena.
Onko valmiustila vai "Sammuta".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


näppäinkomennolla kirjoitti:

eli millä näppäinyhdistelmällä saan tietokoneen sammumaan? Mulla näyttö tilttaa aina vähän väliä ja ainoa keino sammutaa on pitää virtanappulaa pohjassa, joten ei kovin hyvä. Eli mikä näppäinyhdistelmä hoitaa homman hellävaraisemmin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu