Tuli sitten kotia esittelymainos uudesta mersusta ja kutsu koeajolle, sais jopa 2500 euron etusetelin (automaattivaihteiston kaupan päälle). Näitä on alkanut tulemaan enemmänkin, Saabilta, Jaguarilta ja parilta muultakin "merkkiautolta" heti sen jälkeen kun vaihdoin auton kohtalaisen uuteen Bemariin. Tutkiiko autoliikkeet jotain autorekisteriä ja tekevät täsmäpommitusta mainoksilla?
Toinen mikä herätti huomiota oli se että E-luokan farkkumersussa tavaratilaksi kerrottiin 690 litraa ja 500srj Bemari touringissa vaan 410 litraa! Voiko olla niin pieni kontti? Eikös jo sedanissa ole 460l?
Toinen mikä herätti huomiota oli se että E-luokan farkkumersussa tavaratilaksi kerrottiin 690 litraa ja 500srj Bemari touringissa vaan 410 litraa! Voiko olla niin pieni kontti? Eikös jo sedanissa ole 460l?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tuo sama 5-sarjan tavaratilan tilavuus ilmoitetaan mm. esitteessä. Mielenkiintoinen seikka on kuitenkin se että 3-sarjan touringin tavaratilan vetoisuus on 435 litraa. Olisiko vitosessa ikkunalinja sitten alempana ja/tai tavarapeite myös alempana jolloin tila on matalampi.
Niin, saman olen huomannut noiden mainosten osalta.
Moi !
Uuden 5-sarjan sedanin (e60) tavaratila on 520l. Tilan muoto ratkaisee kuitenkin enemmän kuin pelkkä litramäärä. Vanhaankin sedaniin sopii Teutonian lastenvaunut pyöriä irroittamatta sisään. Käyttökelpoinen tila on käytännössä sama kuin turingissa. Korkeutta on tietysti vähemmän ja pakkaus hankalampaa.
Uusi 5-farkku tulee ensi vuonna.
Ai niin, tietääkseni tässä kuussa valmistetaan viimeiset e39-sarjan autot.