Nuorten kriisipisteestä?

Onko täällä olevilla kokemuksia Helsingin nuorten kriisipisteestä?

Itselläni olisi tarvetta mennä tuonne.
Pystyykö paikkaan varaamaan ajan sähköpostitse, vai onko aivan pakko soittaa?.
Soittaminen on vaan niin mahdoton ajatus.

Olen käynyt kyseisen paikan sivuilla, mutta siellä ei kerrota erityisemmin aukioloista tai ajanvarauksista paskan vertaa.
Onko kyseinen mesta auki enään klo 16:00 jälkeen?

T. Kipeesti apua tarvitseva
4339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

haluaisin tietää! missään ei lue mitään. kouluterkkari sanoo ja koulupsykologi sanoo ja joka paikassa sanotaan että soita sinne j soita tänne

mutten halua soittaa. missää ei lue mitä semmoinen phelu muka on. kyseleekö ne jotain vai pitääkö mun heti alkaa kertomaan jotain asioita. eikä missän lue miten sitten pääsis semmoseen että sais vaan jutella mut ilman että tarttee miettii mitään sanoja.

jos mä alan jännittää tai miettii sanoja ni alan valehtelee

Äänestä
  • itse kävin kriisiterapiassa ja tuloksetta. koin ainakin minua hoitaneen psykiatrian sairaanhoitajan täysin epäpäteväksi. kävin ehkä 8 kertaa kyseisellä naisella ongelmistani kertomasta ja oikeastaan sain niitä vain himpun verran lisää.

    ei tosin kannata tehdä arvioita minun mielipiteeni perusteella, vaan soittaa ja varata aika (kokemusta vain tästä yhdestä nuoresta tädistä). ensimmäisen käynnin jälkeen kyllä tietää kannattaako mennä toiste.

    Äänestä

maksaako se? pitääkö sitoutua? pitääkö antaa jotain henkilötietoja? kerrotaanko vanhemmille?

Äänestä
  • ei maksa, enkä muistaakseni antanut itsestäni tietoja. eikä vanhemmille (ainakaan äidilleni) mitään ilmoitettu, olin tosin jo parikymppinen ja asuin poissa kotoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hjelppiä. kirjoitti:

Onko täällä olevilla kokemuksia Helsingin nuorten kriisipisteestä?

Itselläni olisi tarvetta mennä tuonne.
Pystyykö paikkaan varaamaan ajan sähköpostitse, vai onko aivan pakko soittaa?.
Soittaminen on vaan niin mahdoton ajatus.

Olen käynyt kyseisen paikan sivuilla, mutta siellä ei kerrota erityisemmin aukioloista tai ajanvarauksista paskan vertaa.
Onko kyseinen mesta auki enään klo 16:00 jälkeen?

T. Kipeesti apua tarvitseva

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu