Kun pistän 2 labelii ja yhe commandin, nii kun kirjottaa label1 jotain ja painaa command1 nii label2:seen tulee label1 kirjotettu teksti siten että kirjaimet on sikisokin, ne kirjaimet on miten sattuu mitkä on label1 kirjoitettu!
minkä laisen koodin toho pitäs tehä mulla ei oo mitää tietoo?
Mahdoton tehtävä mulle
4
622
Vastaukset
- mallia
Kokeilin piruuttani Linuxin Gambasilla eikä ole kovin kummoinen tehtävä. Pitäisi toimia VB:ssä pienellä modifioinnilla.
PUBLIC SUB Button1_Click()
DIM x AS Integer
DIM paikka1 AS Integer
DIM paikka2 AS Integer
DIM merkki AS String
DIM talle AS Integer
DIM s AS String
DIM d AS String
DIM j[50] AS Integer
s=TextBox1.Text
FOR x = 1 TO Len(s)
j[x]=x
NEXT
FOR x = 1 TO 2*Len(s)
paikka1 = Int(Rnd(1,Len(TextBox1.Text) 1))
paikka2 = Int(Rnd(1,Len(TextBox1.Text) 1))
WHILE paikka1 = paikka2
paikka2 = Int(Rnd(1,Len(TextBox1.Text) 1))
WEND
talle = j[paikka1]
j[paikka1]= j[paikka2]
j[paikka2]=talle
NEXT
d=""
FOR x = 1 TO Len(s)
merkki=Mid$(s,j[x],1)
d=d & merkki
NEXT
TextBox2.Text = d
END- ihan
QBasicilta tuo koodi DIMeineen ja WENDeineen.. mielenkiintoista.
- xxxxx
Koska tuo oli turhan pitkästi tehty, niin tein Visual Basic 2005:llä lyhyemmin:
Private Sub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click
Dim SyötettyMrkjono As String
Dim UusiMrkjono As String
Dim i As Integer
SyötettyMrkjono = TextBox1.Text
UusiMrkjono = ""
Randomize() 'rnd-funktion satunnaisaloitus
While SyötettyMrkjono ""
i = Int(Rnd() * Len(SyötettyMrkjono) 1)
UusiMrkjono = UusiMrkjono Mid$(SyötettyMrkjono, i, 1)
SyötettyMrkjono = Microsoft.VisualBasic.Left$(SyötettyMrkjono, i - 1) Mid$(SyötettyMrkjono, i 1)
End While
TextBox2.Text = UusiMrkjono
End Sub
ps. Miten saat nuo vasemman reunan tyhjät merkit viestiisi?
- xxxxx
Koulutehtävät on annettu sitä varten, että niitä miettii ja siten oppii.
Voin toki minäkin neuvoa jossain yksityiskohdassa, mutta pääsisit liian helpolla jos koko koodin tänne panisin.
Label-kontrolleihin ei voi sitä paitsi kirjoittaa mitään, vaan niiden pitää olla Text-kontrolleja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p556224Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3335213Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604924Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1394727Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203960Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202466Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32248Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill261930- 731852
- 2221641