suosikki kohtauksenne bondeissa?

for james bond fans only

Kyselläämpäs vähän, mitkä ovat suosikkikohtauksianne bond-elokuvissa?

Paras action kohtaus?

Omasta mielestäni ehkä FOR YOUR EYES ONLY:n laskettelu/moottoripyöräkohtaus.

Paras alkujakso?

Samasta elokuvasta, helikopterikohtaus, myös wiew to a kill:n laskettelukohtaus ja moonrakerin aloitus on erinomaisia.

8

1512

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • v-d ville-kalle

      Kyllä paras alkukohtaus on otsikon elokuvassa.
      Taistelukohtaus on taas Rakastetun laivan valtaus, toimintaa ja huumoria, parasta Moorea.

    • Bond88

      Hänen Majesteettinsa salaisessa palveluksessa on leffa, ja kohtauksena se laskettelukohtaus Alpeilla jossa bond nähtiin ekaa kertaa suksilla. Tunnelma ja etenkin musiikki tekevät tästä hyvän.

    • pxä

      Oikein hyvä keskustelu. Tässä oma korteni kekoon. Tosin, Bondeja kun on tehty niin pahuksen paljon niin tottakai se kirkkaimpien suosikkienkin valinta on vaikeaa. Mutta yritän. Tässä siis omat mielipiteeni.

      Paras toimintakohtaus on Tomorrow Never Dies'in parkihallikaahaus. Se on ylipäätään leffansa paras jakso - noin muuten TND ei yllä edes kärjen tuntumaan. Mielestäni takapenkkikuski-idea on hyvä ja oivaltava, ja David Arnoldin näppärästi konekomppeja ja orkesterisaundeja yhdistelevä taustamusiikki tukee meininkiä mukavasti.

      Toiseksi paras toimintakohtaus on GoldenEyen tankkiajelu. Se on vaan niin päättömän hauska idea. Kravatin suoristaminen kesken romurallin oli hieno pikku lisäys.

      Ja kyllä se niinkin on että Erittäin salaisen laskettelukohtaus jäi muksuna mieleen. Kultaisen aseen korkkiruuvisillalle on pakko nostaa myös hattua.

      Alkutekstejä edeltävistä jaksoista parhaat ovat Goldfinger (siihen kiteytyy koko Bond-meininki niin ytimekkäästi), Erittäin salainen (Blofeld kuolee ja vielä hauskasti), Octopussy (on se pienoishävittäjä vaan vänkä värkki) sekä GoldenEye (napakka ja iskevä aloitus vuosien odotuksen jälkeen).



      Pari lisäystä tähän keskusteluun tahtoisin vielä heittää - on näistä niin hauska puhua.

      Jos puhutaan pelkistä alkutekstijaksoista niin suosikkini on jälleen GoldenEye. Se on tyylikäs ja Bond-hengelle uskollinen. Mielestäni sen jälkeen alkutekstijaksot ovat heittäneet jotenkin överiksi ja digi-kikkailuissaan menneet ylitsepursuavan kököiksi.

      Toiseksi paras alkutekstijakso on Goldfingerissä. Se on 60-luvun hengessä jotenkin aidoin ja tyylipuhtain. Heti kolmosena on Live and let die, koska biisi on niin pahuksen hyvä.

      Ja jos puhutaan ylipäätään parhaasta kohtauksesta koko Bond-historiassa niin valinta on vaikea: ihka ensimmäinen esittäytyminen pelipöydän ääressä Dr. No'ssa, Istanbulin junakamppailu, Kultasormen heinäkasalemmiskely, OHMSS:n traaginen lopetus, Live and let dien krokotiilistuntti... onhan näitä.

      Meikäläinen kuitenkin nostaa tämän parhaimmaksi kohtaukseksi - oikeastaan parhaimmaksi hetkeksi. Rakastettuni -leffan takaa-ajojaksossa pahisten helikopteri yrittää räjäyttää Bondin auton. Kopteri lentää vierelle, jolloin paljastuu että pilotti on pääroiston sangen viehättävä naiskätyri. Roger Moore reagoi tähän virnistämällä naiselle flirttaavasti. Ja takaa-ajo jatkuu. Legendaarista.



      Lopuksi nämä pakolliset mielipiteet parhaimmistosta: 007 ja Kultasormi, Roger Moore, Famke Janssen, Donald Pleasancen Blofeld, Carly Simonin Nobody does it better ja nuolia ampuva kello.

      Ja ne huonoimmat: Kuolema saa odottaa, George Lazenby, Grace Jones, Jonathan Pryce, Madonnan Die another day ja näkymätön auto.

      • Rofa101

        May Dayn laskuvarjohyppy Eiffeltornista.


      • for bond fans only

        Puhut asiaa. Tässä muistelin just noita kohtauksia ja totta puhut.

        Live and let dien krokotiilikohtaus on mainio, puhdasta bondia. Goldfingerin aloitus todellakin kiteyttää koko sarjan hengen. 007 Istanbulissa elokuvan junatappelu on legendaarinen. Tota goldeneyeta en muistakaan hyvin, pitää katsoa pikaisesti. Famke Janssenin kyllä muistan. Noi Prosnanin Bondit on kyllä aika sontaa, niissä ei paljon muisteltavaa ole. Kuuraketissa on kyllä mainioita kohtauksia. Köysirata, gondoli, tappelu lasinäyttelysalissa jne.


    • Retku

      palasiksi,se oli hupaisaa!

    • EHDOTTOMASTI:

      ja alkupuolen takaa-ajokohtaus, jossa kiipeillään jopa nostureissa :-D

      Ei puutu vauhtia tästä elokuvasta.

      Paras Bond, näyttelijä, elokuva.

    • pönd-kaunotar

      Sheriffi Pepper kahdessa Bond-filmissä, Live and let Die ja The man with a golden gun. Parasta antia. Oma suosikkikohtaus on Scaramangan takaa-ajo Pepperin kanssa ja silmukkahyppäys sillan yli. Ehkä siksi koska The man with a golden gun oli ensimmäinen näkemäni Bond-filmi. ;)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1872
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1011
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      888
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      62
      716
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      32
      612
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      68
      508
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      12
      495
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      491
    Aihe