Raamatun mukaan lopun aikana aurinko himmenee. Tulee pimeää.
Lopunajan pimeys
Yhteenveto keskustelusta
6515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
auringossa on vielä paloaikaa tosi pitkäään ennen kuin se muuttuu supernovaksi ja luhistuu.
Totta, Raamattu on tavallaan oikeassa ennustuksessaan.
Auringossa energianlähteenä oleva vety on nyt puoliksi käytetty. Noin 6 miljardin vuoden kuluttua Auringosta tulee kaksi kertaa kirkkaampi kuin tänään. Valtameret kuivuvat ja Maan pinnalla palaa ja tuhoutuu kaikki elämä. Kun Auringon ytimen energia on loppuun kulunut, Auringon pinta jäähtyy ja se muuttuu punaiseksi jättiläiseksi. Lopulta se himmenee.
Kiehumisvaiheen jälkeen Maan lämpötila jäähtyy usean sadan asteen pakkaseksi. Maan pinta muuttuu jälleen kiinteäksi. Mutta siinä ei näy jälkeäkään planeetalla joskus vallinneesta elämän rikkaudesta, kasvillisuudesta ja ihmisen sivilisaatioista. Tässämyllerryksessä Maan rata saattaa myös muuttua ja se loittonee Auringosta.
Tähtien ja aurinkokunnan tulevaisuuden kehityksestä on tietoa tässä kirjassa:
Maailmankaikkeuden elmäkerta, kirj. fyysikot Fred Adams ja Greg Laughlin. 2. p. 2007. Like.
edustavat lopunajan valheoppeja, joista Raamattu varoittaa. Vl-saarnaajat ovat lopunajan valheprofeettoja.
Tiedemiesten mukaan aurinko ensin paisuu punaiseksi jättiläiseksi. Maa muuttuu silloin elottomaksi hiiltyneeksi planeetaksi. Aiheesta ketoo uusi Tieteen kuvalehti.
Ehkä lähdekirjani fyysikoilla on vanhentuneet tiedot kun arvioivat Auringon kuoleman tapahtuvan noin kuuden miljardin vuoden kuluttua. Mikä on Tieteen Kuvalehden lähde?
Muistelen että palaminen kiihtyy loppua kohden, sitten tulee jättiläistulipallo ja lopulta tähden luhistuminen. Siinä auringon evoluutio ja loppu.