Veneen Maalaus neuvoja

Tietoa kaipaa

Lasikuitu vene on hiottu osin lasikuidulle asti ja välillä on vanhaa maailiä näkyvissä.

Tarkoitus olisi maalata vene Kunnon auto maalilla. (2-komponentti) Sisävesi käyttöön. Ei merelle.

Hiontaväriä tai pohjamaalia alle tulee karhennukset ja pesu/ravasn poistot on tiedossa, mutta:
Riittääkö nämä yhteensä vai pitääkö maalata vielä joku primer maali (vesieriste)?

Kestääkö 2-Komponentti maali uppoama rasituksen ja onko vesi tiivis. Tarvitseeko lakata maalattu pinta jos kyseessä ei ole metalli väri?

Valkoista laadukasta 2-komponentti maalia koko veneen pinnat.

Mitä tulisi vielä ottaa huomioon.
Kiitos etukäteen jo mahdollisista neuvoista.

4

2691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeaHawk 230

      Epoksiprimerilla kannattaa vetäistä ainakin pohja ja rungon veden alle jäävät osat. Gelcoatilla/topcoatilla loput. Automaaleista en osaa sanoa mitään, mutta maalikaupassa osaavat varmasti auttaa. Itse vetäisin kyllä tosiaan tuolla gel/topcoatilla.

      http://www.terpol.fi osoitteesta löytynee osaavia kavereita...

      • Tietoa Kaipaava

        Vene on nopea kulkuinen ja gelcoat pinta ei tule missään nimessää kysymykseen. Auto maaliilla saa tasaisemman, kovemman ja kestävemmän pinnan.

        Eli se primerin levitys sinne veneen ja maalin väliin kiinnostaa. Eli onko sitä edes tarvetta laittaa jos maalataan automaalilla?

        Sen teidän että gelcoat pinta ei ole vesi tiivis vaan se tarvitsee primerin alle.


      • myrkkymaalin alle
        Tietoa Kaipaava kirjoitti:

        Vene on nopea kulkuinen ja gelcoat pinta ei tule missään nimessää kysymykseen. Auto maaliilla saa tasaisemman, kovemman ja kestävemmän pinnan.

        Eli se primerin levitys sinne veneen ja maalin väliin kiinnostaa. Eli onko sitä edes tarvetta laittaa jos maalataan automaalilla?

        Sen teidän että gelcoat pinta ei ole vesi tiivis vaan se tarvitsee primerin alle.

        voit maalata koko rungon sillä 2-k maalilla, mielellään UV suojatulla PU maalilla. Automaalit on hyviä, niin myös vastaavat teollisuusmaalit jotka on todella kulutuksen kestäviä kuten Teknoksen Teknodur maalit.

        Se primer on tarkoitettu myrkkymaalin alle, ei sen uretaanimaalin alle sitä tarvita. Eli ensin maalaat kiulun sillä uretaanilla, sitten primer ja lopuksi antifouling eli myrkkymaali.

        hiontamaaliksi sopii alle esim. Teknoksen Inerta mattamaali joka on hyvä hioa. se on jo epoksimaali ja varsin vesitiivis. Primerin tehvänä on paitsi toimia vesieristeenä ( epoksiprimer) myös olla tartuntamaalina antifouling maalille.


    • Tieto kaivannut

      Hyvä. Nyt tuli tietoa hyvin. Kiitti paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3626
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      33
      3006
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2906
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1669
    Aihe