Kaikkien aikojen huonoimpien käännöskappaleiden 25 huonoimman joukossa olivat seuraavat Tapani Kansan: Rakastellessasi saat sen tietää; tämä oli kaikkien aikojen huonoin, Kultaniityt, Rockabilly paukkuu, Kalajoen hiekat, Rakkauden tosi, Laulumme soi, Hyppypeppu, Svengi Mary, Elää voin.
Sanoittajana Tapani Kansa on todella huono ja hänen ilmaisunsa ovat tosi korneja.
Hävettää hänen puolestaan.
Sanoittajana Tapani Kansa on todella huono ja hänen ilmaisunsa ovat tosi korneja.
Hävettää hänen puolestaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Yleensä en tykkää käännösbiiseistä..noista mainitsemistasi en tunne kaikkia kappaleita, mutta Kultaniityt, Kalajoen hiekat ja Laulumme soi ainakin ovat hyviä..soivat usein radiossa.
No, en mä sitä sano ,ei Tapsalla noi kaikki sanoitukset niin hyvin oo onnistunut. Toi Rakastella naista on kieltämättä ehkä vähän falski ja esim. Raju rockabilly paukkuu, Erkki 15, Laulumme soi ja Elää voin ovat aika surkuhupaisia ja korneja tekeleitä , mut mä ihmettelen ,että mitä vikaa muka on Kalajoen hiekoissa ja Kultaniityissä ? Mun mielestä niissä on ihan hyvät ja kauniitkin sanat just etenkin Kultaniityissä.
Ja nyt tolla Tapsan uusimmalla Kulkumies- levyllä on paljon tosi hyviä sanoituksia. Sellasia kauniita, herkkiä ja sisältörikkaita .
Eli makuja on monia sanoi koira kun ....
Musta Rakastellessasi saat sen tietää on aivan mahtava biisi, mutta miehet eivät kestä sitä kuunnella jostakin syystä. Mistähän luulisit?