Vaadin että totuudeksi julistettu ja tulevaksi tiedettävä työvoimapula toteutetaan heti. On aivan turhaa viivyttää sitä enää. Koska poliitikot varautuvat kovasti tulevaa työvoimapulaa vastaan ei työllisyyttä uskalleta parantaa nyt lainkaan. Syytä kyllä olisi.
Perustelen työvoimapulan kiirehtimistä vielä sillä että ennen kuin olisimme työvoimapulan aiheuttamien ongelmien kanssa kusessa, meillä vallitisisi täystyöllisyys. Täystyöllisyys tuottaa niin paljon verotuloja että varmasti pystymme ratkaisemaan työvoimapulan ongelmatkin helposti.
Perustelen työvoimapulan kiirehtimistä vielä sillä että ennen kuin olisimme työvoimapulan aiheuttamien ongelmien kanssa kusessa, meillä vallitisisi täystyöllisyys. Täystyöllisyys tuottaa niin paljon verotuloja että varmasti pystymme ratkaisemaan työvoimapulan ongelmatkin helposti.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Vaadin että totuudeksi julistettu ja tulevaksi tiedettävä työvoimapula toteutetaan heti. On aivan turhaa viivyttää sitä enää. Koska poliitikot varautuvat kovasti tulevaa työvoimapulaa vastaan ei työllisyyttä uskalleta parantaa nyt lainkaan. Syytä kyllä olisi.
Perustelen työvoimapulan kiirehtimistä vielä sillä että ennen kuin olisimme työvoimapulan aiheuttamien ongelmien kanssa kusessa, meillä vallitisisi täystyöllisyys. Täystyöllisyys tuottaa niin paljon verotuloja että varmasti pystymme ratkaisemaan työvoimapulan ongelmatkin helposti.
Täystyöllisyyttä ei eurokurin aikana voida toteuttaa. Se ei yksinkertaisesti kannata.
Jess
Olen parhaillaan tekemässä sitä TYKA sivuille. Muisti vain alkaa pettää, en muista montako ihmistä syntyi viime vuosisadan alkupuolella vuosittain. Eikä voi kysellekään, kun ovat jo kuolleet he. Joten se vähän hidastaa uusien sivujen valmistumista, puutarhatöiden lisäksi.
TYKA mallissa suuret ikäluokat hoidetaan kivuttomasti parantamalla nyt heti taloutta, joten se on kymmenen vuoden päästä huippukunnossa ja meillä riittää rahaa kaikille. Myös suurempiin eläkkeisiin, vaikka eläkeläisiä onkin enemmän. Työvoimaa ei kai tarvita nykyisten poliitikkojen mukaan muuten kuin tekemään huonolla hyötysuhteella paljon töitä että jotain jäisi eläkeläisillekin.
Kun maahanmuuttajia otetaan miljoona, nykyisellä järjestelmällä toki saadaan enemmän aikaan, jos lasketaan palkat ja tehdään kovin töitä. Mutta kuka maksaa näiden eläkkeet sitten tulevaisuudessa, vai onko tarkoitus laittaa maahanmuuttajat takaisin kotiin 20 vuoden kuluttua?
Vaikuttaa enemmän Afrikan toiminnalta. Jotta varmistetaan oma vanhuus, pitää tehdä vähintään kymmenen lasta. TYKA tarjoaa järkevämmän mallin, perempi elintaso nykyisellä kansalaisten määrällä, myös suurten ikäluokkien ollessa eläkkeellä.
TYKA: http://www.geocities.com/kansantuote
Ei tule työvoimapulaa eikä tarvetta siirtotyöläisille. Ei tuolla kotikutoisella kaikenparannusohjelmallasikaan.
En itsekään usko työvoimapulaan. Se pitää paikkansa. Mutta TYKA poistaa työttömyyden, joten meille tulee täystyöllisyys. Koska byrokratian purkaminen ja täystyöllisyys lisää sinunkin tilillisesi tulevia tuloja 1.6 kertaiseksi, ei tarvita enempää työntekijöitä. Nykyiset riittävät. Pula työvoimasta tulee, mutta sillä ei ole merkitystä, koska kaikilla on hyvä elintaso eikä lisää työntekijöitä siten tarvita.
Tu otsikko tarkoitti TYKA sivulle tulevaa taulukkoa, jolla jokainen voi laskea eri toimenpiteiden vaikutukset yksilön ja yhteiskunnan kannalta. Siinä voi tehdä työvoimapulan ja ratkaista sen eri tavoin. Siitä tuo mahdollisuus.
Tuo toinen lauseesi "Ei tuolla kotikutoisella kaikenparannusohjelmallasikaan." kaipaisi vähän perusteluja mitä tarkoitat. Ohjelma ei oikeastaan ole vain minun, olen tarjonnut sen meille yhteisesti käytettäväksi.
Se antaisi mahdollisuuden niin minulle kuin sinullekin parantaa elintasoa. Meidän nettotulomme kasvaisivat noin 1.6 kertaiseksi nykyiseen verrattuna. Samoin kaikkien muiden kansalaisten. Et kuitenkaan tunnu olevan kovin kiinnostunut saamaan parempia tuloja.
TYKA: http://www.geocities.com/kansantuote/
Se on veronmaksaja aivan sinun oma teoriasi. Täälläkään ei kukaan ole sanonut sille kannustuksen sanaa. Se on todellakin peräkämarin kaikenparannussuunnitelma. Kehttele hiukan lisää ja kokeile jos saisit siihen jotakin..... erilaista kuin nyt.
Olet oikeassa en himoitse juurikaan parempaa elintasoa, olen vähään tyytyväinen. Työtä toivoisin riittävän kaikille suomalaisille, ainakin.
Jos kaipaat työtä kaikille suomalaisille, miksi sitten haluat meillä olevan lain, joka kieltää työntekemisen käytännössä? TYKA haluaisi poistaa juuri tämän esteen. Jos ihmiset saisivat tehdä töitä, työttömyys laskisi.
Tanskassa tämä malli toimii aika hyvin, työttömiä nelisen prosenttia, elintaso parempi kuin meillä. Ja TYKA malli olisi vieläkin parempi kuin Tanskan malli, siinä on muutamia piirteitä joita Tanskan mallissa ei vielä ole.
Sitten kysyn edelleenkin, mikä TYKA mallissa sinua kaivertaa? Miksi se ei toimi? Mitä siinä on huonoa? Mitä pelkäät jos TYKA malli otettaisiin käyttöön?
Jos sinä olet vähään tyytyväinen, ja saat kaiken itse hankittua ( et siis ole tukien varassa elävä), ei kai sinun kannattaisi estää muiden elintason paranemista, vai pitäisikö? Miksi haluat tehdä 8 tuntia töitä päivässä kun voisit saada saman ansion viiden tunnin työpäivällä?
Sitten vielä muistuttaisin, että jokaiselle teorialle on keksijänsä. TYKAlle se olen minä. Mitään uutta ei ole saatu aikaiseksi ilman keksijöitä. Aina joku on keksinyt jonkun uuden asian. Ja yleensä aina sitä vastustetaan.
Aikoinaan sanottiin, että maapallo ei ole pyöreä, vaan pannukakku. Oletko sinä samaa mieltä että maapallo on pannukakku? Nyt sanot, että TYKA ei toimi. Kauanko aiot sanoa niin? Niitä perusteluja kaivataan. Perusteluksi ei riitä, että se on jonkun keksimä. Esitä perustelusi numeroin mitä tapahtuisi jos TYKA otettaisiin käyttöön ja miksi se olisi huono asia.
TYKA: http://www.geocities.com/kansantuote
Sun tykas alkaa tympiä. Keskity olennaiseen, esittle ajatuksiasi. Ketään ei kiinnosta sinun oppisi. Etkö huomaa? Jos haluat vaikuttaa niin keskustele, äläkä tarjoa ideologiana typerää tekelettäsi. Jos kykenet keskusteluun niin saatat saada sanaasi kuuluville. Tuolla tyka-mantrallasi saat kaikki ymmärtämään että olet ilmeisen sinnikäs ja omahyväinen tollo.