Olisi kova kiire löytää kämppä Tampereelta, ja Nekalantieltä olisi nyt sopivan kokoinen tarjolla, puutalo 1.krs.
Ilmeisesti Nekalalla on osittain aika huono maine, ainakin mitä olen nettikeskusteluja seurannut. Millaista seutua ne Nekalan puutalot oikein ovat?
Ilmeisesti Nekalalla on osittain aika huono maine, ainakin mitä olen nettikeskusteluja seurannut. Millaista seutua ne Nekalan puutalot oikein ovat?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Riippuu talosta ja kuka sen vuokraa. Kunnan taloissa (joissakin niistä, ei kaikissa) on toki häiriköitä, mutta osaketaloissa ei. Itse pidän Nekalasta enkä koe sitä huonoksi alueeksi ollenkaan, vaikka asunkin näissä puutaloissa. Olen viihtynyt, eikä mitään kamalaa ole ikinä tapahtunut ja voin suositella lämpimästi. Suhtaudu kriittisesti näihin "kamaliin juttuihin", jotkut provosoivat turhaan ja jotkut eivät kestä nähdä edes olutpullo kädessä kulkevia ihmisiä, kertoo vain ihmisten ahdasmielisyydestä. Hyvää kesää ja tervetuloa Nekalaan.
Voihan siellä olla niitä aamutuimaan juovuksissa olevia keski-ikäisiä immeisiä,joilla ei ole enää kuin se pullo ainoa lohtu... Asuin siellä ½ vuotta, kunnes sain isomman kämpän muualta, mutta päivääkään en kadu. Yhteydet lähellä ja kaupungiltakin pystyi tuleen vaikka kontaten kotio... senverran lyhyt tuo matka. Suosittelen!
Hyvää aluetta se on, ei mitään Hervantaa.
Onhan se vähän ankean oloista juopposeutua, mutta itse asuin sielä reilu puoli vuotta ja mitään ihmeellistä ei sattunut. Ne puutalot ovat vähän epäilyttävän oloisia, en itse ainakaan haluaisi asua juopon naapurissa puutalossa, joka voi palaa helposti maan tasalle.
muka nekalassa on talo palanut? Härmälässähän niitä palaa suht. säännöllisesti, mutta suurimmat syylliset on kyllä olleet pikkupoikia. Ja toisekseen et voi valita naapureitasi muuallakaan, vältä siis puutaloja lopun ikääsi =)
Juoppoja siellä kyllä asuu mielin määrin, mutta ok aluetta se on. Itse olen vuoden asustanut ja asun näillä näkymin toisenkin.
Nekalassa ne juopot ovat vallaneet jotain puutaloja, joista kunnolliset ihmiset ovat muuttaneet pois evakossa. Muut talot ovat varmaan ok. Ihan ok aluetta tuntuu muuten olevan.
Nämä mainejutut on paskanpuhumista.
Verrataanpa keskustaan, jossa olen asunut pariin kertaan.
Kerran kadulla käveli ikkunani alla ilmeisesti C-luokan huora miehen perässä ja peri äänekkäästi saataviaan. Ja sitä rataa.
Keskustassa tapahtuu ihan mitä tahansa ja kukaan ei valita. Kukaan ei myöskään ole kertonut opastaneensa lapsiaan välttämään keskustaa, vaikka syytä olisi.
olemme muuttamassa jokipohjantielle elokuunlopulla, puutaloon:) osaisiko joku kertoa minkälaista porukkaa ko. tiellä tai suunnalla asustaa? kiitos etuläteen ja mukavaa kesää kaikille!
Siellä on kahdenlaista porukkaa, niinkuin jokapuolella kaupunkia. Osa käyttää alkoholia runsaasti ja on ns. raittiimpaakin porukkaa. Menitpä minne tahansa asumaan, niin aina on kaikenkaista populaa tarjolla. Nekalassa ei ole paljoa ns. niuhottajia eli rentoa meininkiä pitäs löytyy täältä. Huhupuheitqa ei kannata uskoa, ne ovat tietämättömien juttuja. Tervetuloa Jokipohjantielle ja Nekalaan viihtymään.