Ihmeellisiä keskustalaisia

Kun tätä palstaa lukee niin tulee selväksi se asia, etten varmasti tule äänestämään Keskustaa. Ihan sekopäisi viestejä palsta täynnä. Riitelyä, onnetonta väittelyä (vaikka yritystä löytyy), tietämättömyyttä asioista.

Ainoat järkevät ja perustellut kirjoitukset näyttäisi tulevan niiltä henkilöiltä, jotka suhtautuvat kriittisesti Keskustan harjoittamaan politiikkaan.
9436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Niin, hyvä huomenta minäkin haluan toivottaa oikean havainnon tehneelle aamuvarhaiselle saittilaiselle ja muillekin asiallisille kirjoittajille. He, siis nämä Kepuaatteen kannattajat, ovat siinäkin mielessä herkästi loukkaantuvaa porukkaa, jos heidän etuusmiehiään uskaltaa vähänkään arvostella, kyllä tulee luukun täydeltä selvää räkimistä. Jos heille vastaa samalla mitalla, he käyvät porukalla kuin hyeenat kimppuusi solvaten ja haukkuen mitä törkeimmällä tavalla, syyttäen sinua loanheittäjäksi, unohtaen täysin itse aloittaneensa tuon törkykirjoittelun.

Olen sen monet kerrat henkilokohtaisesti kokenut. Eilen nähtiin miten matalamielinen ihminen voi olla, kun tieto Väyryspaten sairaudesta tuli tietoon, vanhempana kansalaisena melkein kaiken kokeneena, sai luke sellaista teksti, että minä todella häpesin saittilaisten puolesta.

Kulelis pois ja siihen tapaan, mietiskelin missä poliittisessa ryhmässä pesii noin matalamielisiä ihmisiä, en usko Kokoomuslaisten olevan noin sivistymättömiä. Nämä ihmiset ovat selvästi sitä Timo Soinin Perussuomalaisten porukkaa, entisinä Keskustan kannattajina haluavat tuolla alhaisella tavalla vielä haukkua oman puolueensa kestoministeriä. En ole mikään Paten suuri ihailija, hänet tuntien en kuitenkaan hänen kuolemaansa toivo ei politiikka ole, eikä saa olla ihmiselle tärkein asia.

Toisaalta Soinin politiikka perustuu täysin populistiseen kansankiihottamiseen, muistammehan sen jo Veikko Vennamon ajalta. Hän sai suuren joukon maamme pienviljelijäväestöä taas kapinamielelle siitä tämä pyhä viha Paavo Väyrystä kohtaan, tämä tosiasia ei miksikään muutu.

Äänestä
  • Tiedä sinäkin vastaisuudessa että minä en ole minä. :)

    Äänestä

  • Sandra.s kirjoitti:

    Tiedä sinäkin vastaisuudessa että minä en ole minä. :)

    AAmulla kauhistuin kun kaikki viestit oli järkiään poistettu, sinun nimesi jotenkin vilahti välissä. Minulta jäi illalla jotakin tärkeää luettavaa palstalta, menin aikaisin nukkumaan.

    Onko Sansa S, sinua loukattu, ssano sen tässä ja nyt , jos Sanra sinua lyödään, niin kyllä minä kans.

    Äänestä

  • Uusi-Ukki kirjoitti:

    AAmulla kauhistuin kun kaikki viestit oli järkiään poistettu, sinun nimesi jotenkin vilahti välissä. Minulta jäi illalla jotakin tärkeää luettavaa palstalta, menin aikaisin nukkumaan.

    Onko Sansa S, sinua loukattu, ssano sen tässä ja nyt , jos Sanra sinua lyödään, niin kyllä minä kans.

    minua hutki. ;) Aslan vaan levitteli illalla aivan outoja, ei sen ihmeellisempää. Vastasin ikävästi ja siitähän se poru vasta syntyikin. =)

    En tunne häntä jotenka olen hieman ihmeissäni.

    Mutta mitäpä tuosta. Tänään on taas ihana päivä, vaikka sataakin. Naistenviikko nääs. Muistelen vanhojen uskoneen että "akkain viikolla" sataa.

    Äänestä

  • Sandra.s kirjoitti:

    minua hutki. ;) Aslan vaan levitteli illalla aivan outoja, ei sen ihmeellisempää. Vastasin ikävästi ja siitähän se poru vasta syntyikin. =)

    En tunne häntä jotenka olen hieman ihmeissäni.

    Mutta mitäpä tuosta. Tänään on taas ihana päivä, vaikka sataakin. Naistenviikko nääs. Muistelen vanhojen uskoneen että "akkain viikolla" sataa.

    ovia? Miksi poistelit kaikki öiset höpötyksesi?
    taisi olla typyllä valkkaria veressä liikaa.

    Äänestä

Kepulaiset ja kommunistit ovat sukulaissieluja. Heidän ydinjoukoilleen kepulaisuus ja vastaavasti kommunismi on uskonto. Palstan änkyrimmän kepulaisen argumentaatio muistuttaa suuresti Jehovan todistajien ja lestadiolaisten tapaa "todistaa" asiat oikeaksi. Meidän uskovaisin kepulaisemmekin on todistanut asiat monta kertaa oikeiksi ja vetoaa perusteluina omiin kirjoituksiinsa. Siinää nähdään asiat aina kristallinkirkkaasti oikein päin: Anneli ei valehdellut koskaan jne.

Kepuun kriittisesti suhtautuvilla on etu puolellaan. He ovat kriitikkoja, joita ei voi syyttää mistään omasta uskosta, koska arvostelijoiden kirjo on laaja. Välillä tietysti pistellään punikki- ja koklip-leimoja, kun sellainen pisteleminen kuuluu tuohon uskontoon. Ne ovat kepu-uskonnon paholaisia, joiden tiedetään kyttäävän koko ajan nurkan takana. Vainoharhaisuuden kuvasta saa hyvän käsityksen katsomalla esim. amerikkalaisen elokuvan God Night, God Luck, joka kertoo McCarthnysmista 1950-luvun USAssa. Siinäkin arvostelijat leimattiin kommunisteiksi jo pelkän arvostelun perusteella.

Uskova ihminen on jotenkin niin rakennettu, että uskon arvosteleminen saa hänet suuttumaan, raivon partaalle ja ylikin. Tämä näkyy päivittäin islamilaisuuden ja maallisen maailman yhteentörmäyksissä. Usko lienee vahva ja syvälle käyvä psykologinen kokemus, että epäilyksen siemen kylväminen siihen maaperään saa tuollaisen primitiivireaktion aikaan. Tämän vuoksi pitäisi aina kavahtaa, kun jokin uskonto alkaa saada kasvua-alaa - olipa se islamismi tai kommunismi, kritiikitön taloususko taikka suomalainen kepulaisuus.

Äänestä
  • SDP:n ja muiden vasemmistopuolueiden taustalla on fanaattinen Marxin ideologia. Se on uskonto jos mikä! Katsokaa kuinka demarit nousevat jokaisen puoluekokouksen alussa laulamaan kädet ristissä uskontontonsa pyhimmän hymnin: "Kansainvälisen".

    Keskusta-aate perustuu maltilliseen keskitien oikeistolaisuuteen. Se ei sisällä uskonnollisia elementtejä.

    Äänestä

  • fundamentaalista ja lähentelee fanaattisuutta!

    Äänestä

  • pärjää. Kyllä sinun fanaattinen USA-vastaisuutesi on uskontoon verrattavaa varsinkin, kun et pysty salaamaan neuvostomyönteisyyttäsi, vaikka ymmärrätkin, että se ei enää ole oikein muodikasta ja siksi moitit kommunismia. Nykyään etsit tätä ihailemaasi vallankumouksen dynamiikkaa lähinnä Venezuelasta ja Kuubasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Huomenta' kirjoitti:

Kun tätä palstaa lukee niin tulee selväksi se asia, etten varmasti tule äänestämään Keskustaa. Ihan sekopäisi viestejä palsta täynnä. Riitelyä, onnetonta väittelyä (vaikka yritystä löytyy), tietämättömyyttä asioista.

Ainoat järkevät ja perustellut kirjoitukset näyttäisi tulevan niiltä henkilöiltä, jotka suhtautuvat kriittisesti Keskustan harjoittamaan politiikkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu