käsien haistelu??? 11v pojalla

Nimetön

miksi mun poika nuuskii vähän väliä käsiään? ei itse tiedä syytä. aikasemmin oli kans sama juttu, ehkä pari vuotta sitten, ja sitten se loppui ittestään ja nyt taas. en ole vielä ehtinyt ajatella missä yhteydessä se tapahtuu.. vähän väliä. käsi on sormet suorina nenän edessä kämmen nenään päin ja sitten pitkään nuuskasee sisäänpäin, ja jatkaa 1-3 sisään-ulos-sisään tuhinaa nenän kautta. tosi usein sitä käy. 1-3 kertaa tunnissa varmaan.tai sekin vaihtelee. välillä on taukoa, mut jokapäivä kumminkin. vaikka on tekemistä, ei oo pitkästymisestä johtuvaa.

7

4822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain

      Voisiko olla tapa, joka on " jäänyt päälle ". Kuten esim. jotkut näprää hiuksiaan tms. ??
      Tämä todella vain ehdotus !

      • vielä kirjoitukseeni

        Hieno nimi taitaa olla pakko-oireinen häiriö. Mutta en TODELLAKAAN ole mitenkään varma asiasta, mutta tuli ensiksi mieleen.


    • Ja olen jo kolmevitonen : )

      Minulla tosiaan on tuo sama tapa, enkä edes muista, miten kauan se on ollut. En siis siitä huolestuisi, koska ei siitä ainakaan minulla ole mitään haittaa ollut. Kannattaa hänelle varmaan kuitenkin sanoa, ettei tekisi sitä usein koulussa tai muuten vieraiden nähden, koska sitä saatettaisiin alkaa matkia ja se ei olisi mukavaa. Minäkin teen niin vain silloin, kun ei ole muita näkemässä, eli sama juttu kuin nenän kaivamisen kanssa : )

      Ehkä se on hänelläkin vähän samantapaista touhua kuin esim. sorminivelten naksuttelu tai jalalla lattiaan naputus eli jollakin tavalla antaa itselleen aistiärsykkeitä, joita tuntee tarvitsevansa. Tässä tapauksessa siis hajuaistille töitä.

      Kämmenissähän on aina omanlainen tuoksunsa, joka sitten myös vaihtelee tilanteen mukaan. Jos on vasta pessyt kädet saippualla, on mukavaa nuuhkaista sitä saippuan tuoksua. Jos taas on ollut ulkona auringonpaisteessa, ihossa on se tuttu ihana kesäpäivän tuoksu jne. Nuuhkitaanhan kukkiakin, miksi sitten ei myös käsiä : ) Ja me äidithän nuuhkitaan vauvojammekin, joten kyllä se hajuaistin käyttö on myös ihmiselle tärkeää.

      Sellaisesta voimakkaasta nuuhkaisusta saa käsiinsä myös tuntoärsykkeen (vahva imu), joka voi myös tuntua mukavalta.

      En siis pidä poikasi käsien haistelua mitenkään huolestuttavana, ellei se sitten ihan kokonaan ala hänen elämäänsä hallitsemaan. Oletan, että se on vain tosiaan sellaista normaalia aistimusten hakua, vaikka vähän epätavallisemmalla tavalla. Neuvoisin, että älä tee siitä numeroa, ettei poikasi ahdistuisi ja luulisi hänessä olevan jotakin vikaa tuon takia. Ohimennen voit joskus hyväntuulisesti kysyä, tuoksuuko kädet hyvältä. Ehkä hän siitä itsekin huomaisi tapansa syyn, että esim. juuri sitä hajuaistimusta siinä tavoittelee.

      • Helen2

        Autismin kirjoon kuuluva tapa purkaa stressiä.


    • suurperheen äiti

      Yhdellä lapsistani on ollut juuri tuo sama tapa! Olen pitänyt sitä ihan vaarattomana juttuna. Ja myös sukuvikana.Sekä mieheni että minun suvussa esiintyy samatyylisiä juttuja. Itse olen lapsesta asti syönyt kynsiä. Lapsena imeskelin myös hiuksiani. Siskoni on ollut juuri tuommoinen nuuhkija.

    • tupala

      -tapa vain

      -liittyy neuroottiseen hygieniaan, monilla lapsilla tulee 10-11 -vuotiaana jokin neuroosi, ja joillakin se voi liittyä hygieniaan. Tulee mieleen lähisuvusta lapsi, joka pyysi anteeksi neuroottisesti (n. 10 kertaa päivässä, ilmeisesti pahoja ajatuksiaan, tai vain varmuuden vuoksi) ja toinen joka pesi neuroottisesti käsiä tuossa iässä. Näitä on.

      - tic-oire, joka sekin on lapsilla varsin yleinen

    • Pakko-oireyhtymä. ei välttämättä vakavaa. voi olla oire lievästä psyykkisestä vaivasta. älä stresaa. ei vakavaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2447
    2. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1333
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    5. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      939
    6. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      828
    7. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      761
    8. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      616
    9. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    10. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      20
      529
    Aihe