Olisi varmaan pitänyt aikanaan hankkia nahkaratti, kun nämä Volvon muoviset perusratit näyttävät kuluvan turhankin nopeasti pinnaltaan karheaksi. Kolmen vuoden ja 80 tkm jälkeen ratti on jo useasta kohtaan kulunut epämiellyttävän oloiseksi. Aiemmin omistamissani Japanin autoissa oli myös samanlaiset perusratit, mutta niiden pinta kyllä kesti hyvinkin 200 tkm ajon.
Onko olemassa mitään keinoa millä ratin saisi sileäksi vai onko vain tyydyttävä ajon aikana etsimään jäljelle jääneitä sileitä pintoja ratista.
Ja tämä myös vinkiksi teille, jotka suunnittelette uuden Volvon hankintaa. Valitkaa nahkaratti, jos aiotte ajaa lähellekkään 100 tkm..
Kulunut ratti
4
1554
Vastaukset
- vika tämä
kuluminen
- v70 -04
Niinpä, jotenkin vain olettaisi, että tämän hintaluokan autossa ratti kestäisi kulutusta edes paria vuotta pidempään. Pitäisi varmaankin hankkia klassiset ajohansikkaat, kun tällaisella "premium" luokan autolla ajelen.
- Kulunut
v70 -04 kirjoitti:
Niinpä, jotenkin vain olettaisi, että tämän hintaluokan autossa ratti kestäisi kulutusta edes paria vuotta pidempään. Pitäisi varmaankin hankkia klassiset ajohansikkaat, kun tällaisella "premium" luokan autolla ajelen.
Ei kulu ratti jos kävelet.
- Robert
Minulla on S80 vm. 2001, autolla on ajettu 63tkm.
Tilatessani valitsin siihen nahkaratin, nyt se kuluneen näköinen, mielestäni liian aikaisin.
Olen joskus ajatellut kysyä Biliasta, että miten ratin saisi paremman näköiseksi mutta en ole vielä saanut kysyttyä, mielestäni ratti poikkeaa muuten vielä siististä autosta kuluneisuudellaan ja värin muuttumisellaan. Olisiko Purasella lääkettä rattipulmaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1786545- 1481804
- 1131588
- 511310
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️47999Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢40973Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98942Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5869Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan242851- 41819