Tässä muutama kysymys etenkin ohimolohkoepilepsiaa sairastaville:
1. Koska sait viimeksi kohtauksen?
2. Kuinka usein saat kohtauksia (esim. per viikko)?
3. Millaisissa tilanteissa kohtaukset helpoiten tulevat? Saatko kohtauksia esim. puhuessa puhelimessa, tietokoneen ruutua tuijottaessa tai jossain tietyssä paikassa/olotilassa?
4. Tulevatko kohtaukset yllättäen vai saatko ennakkotuntemuksia?
5. Kuinka kauan on diagnoosista?
6. Millainen lääkitys on päällä?
7. Saatko lääkkeistä sivuvaikutuksia ja jos, niin millaisia?
1. Koska sait viimeksi kohtauksen?
2. Kuinka usein saat kohtauksia (esim. per viikko)?
3. Millaisissa tilanteissa kohtaukset helpoiten tulevat? Saatko kohtauksia esim. puhuessa puhelimessa, tietokoneen ruutua tuijottaessa tai jossain tietyssä paikassa/olotilassa?
4. Tulevatko kohtaukset yllättäen vai saatko ennakkotuntemuksia?
5. Kuinka kauan on diagnoosista?
6. Millainen lääkitys on päällä?
7. Saatko lääkkeistä sivuvaikutuksia ja jos, niin millaisia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
1. Viimeksi kohtaukse olen saanut 25.10.2004. Leikkauksen jälkeen 28.10.2004 en ole saanut kohtauksia enään.
2. Sain kohtauksia 1-7/kuukausi
3. kohtauksia tuli etenkin silloin, kun olin väsynyt, tressaantunut ja flunssainen. Kohtaukia tuli monenlaisissa paikoissa ja tilanteissa.
4. Kohtaukset tulivat täysin yllättäen
5. Diagnoosi on tehty vuonna 1990 siitä tuoreempi versio on vuodelta 1992
6. Lääkityksenä on Trileptal 600mg 600mg, Keppra 1000mg 1000mg ja Frisium 10mg 20mg. Lääkitys on vaihdellut vuosien varrella ja nyt olis tarkoituksena lokakuussa lähteä tuota lääkitystä purkamaan.
7. Sivuvaikutuksia näistä lääkkeistä ei ole.
1) Viimeinen varma kohtaus elokuun alkupuolella -98, epäilyksiä 2 kertaa tammi-maaliskuulta -04, jolloin olin päättämässä koulutusta seka aloitin työpaikassa. Oli stressiä ja jännitystä sekä valvomista. Mahdolliset kohtaukset tuolloin erilaisia kuin ennen, siksi en ole varma.
2) N. 10/kk. Tulivat ryöppyinä muutaman päivän sisällä monta, sitten saattoi olla viikko tai ylikin väliä seuraavaan kertaan.
3) Selvä yhteys kuukautiskiertoon. Aika usein öisin, nukahtamisvaiheessa. Stressi lisäsi kohtauksia.
4) Ennakkotuntemuksen kera
5) -79 helmikuusta
6) Nykyisin Lamictal 100 mg kahdesti päivässä, aiemmin sen lisäksi Tegretol 400 mg kahdesti/pv. Muitakin lääkkeitä kokeiltiin, ainakin Sabrilex, Deprakine
7) Tegretol tuotti kahtena näkemistä ja väsymystä, Deprakine hiusten lähtöä, Sabrilex psyykisiä vaikutuksia kuten unettomuutta, ylivikkautta, keskittymisvaikeuksia. Lamictal on ollut parhaiten siedetty, ehkä hieman piristävä (nukahtamisvaikeuksia jos otan vasta nukkumaan mennessä)
1. 15.6.2004
2. Olen saanut kolme kohtausta koko elämäni aikana.
3. Kaikki kohtaukset liittyvät alkoholin käyttöön, ts. krapulaan. Olen sittemmin luopunut alkoholista kokonaan.
4. Kaikki tulivat yllättäen.
5. Diagnoosi tehtiin keväällä 2004.
6. Topimax 100mg x 2.
7. Muisti on huonontunut.
1. Heinäkuussa 2004
2. Ei kohtauksia
3. Melu ja suuri väkijoukko
4. Yllätys
5. Diagnoosista 3 vuotta ja 4 kuukautta, aivotulehduksen seuraus
6. Keppra 1500 aamuin illoin
7. Ei sivuvaikutuksia
1. 1,5 viikkoa sitten
2. 2-4 krt/kk
3. Ihan missä vaan, GM:t nukkuessa.
4. Auroja harva se päivä, eivät yleensä johda mihinkään.
5. Aika tasan kolme vuotta.
6. Keppra 1500 x 2
7. Lihottaa aivan törkeästi, välillä huimaa.
Tässä muutama kysymys etenkin ohimolohkoepilepsiaa sairastaville:
1. Koska sait viimeksi kohtauksen? tänään.
2. Kuinka usein saat kohtauksia (esim. per viikko)? kyllä joka viikko.
3. Millaisissa tilanteissa kohtaukset helpoiten tulevat? Saatko kohtauksia esim. puhuessa puhelimessa, tietokoneen ruutua tuijottaessa tai jossain tietyssä paikassa/olotilassa? Juuri nukahtamisvaiheessa tai nukkuessa unessa.
4. Tulevatko kohtaukset yllättäen vai saatko ennakkotuntemuksia? ennakkotuntemus.
5. Kuinka kauan on diagnoosista? 35v
6. Millainen lääkitys on päällä? lamictal 3 3,topimax 200 1 1,frisium 10mm 0 2.
7. Saatko lääkkeistä sivuvaikutuksia ja jos, niin millaisia? en.
1. jouluna tulee 2v. ilman kohtauksia
2. sain tosi usein viikottain ja joskus harvemmin eli oli 2kk väliäkin.
3. luettelemissasi paikoissa ja ihan missä vain
4. joskus tuli ennakkotuntemuksia ja usein ei
5. 25v.
6. Topimax ja Apydan
7. Enään en saa mitään. Topimax tuli ja vei kohtaukset pois .