mistä tietoa?

sipsu

Olen jo kauan aikaa harkinnut akvaarion hankkimista ja nyt sen vihdoin ja viimein aion hankkia. Tosin ongelmia on kokemattomalla paljon. Monia kysymyksiä, kun ei ole ketään läheistä jolta kysyä. Eli mitä näihin olisi kiva saada monta eri vastausta:

-Mitä sammakko-, kala, tai liskolajia suosittelet kokemattomalle? Ihanne olisi jos voisin ottaa kahden noista lajeista akvaariooni. Minusta, kun on tärkeää, että erotan asukkaani ja voin nimetä ne. Omat kokemukset olisivat parhaita.

-Todennäköisesti muutan ensi vuoden alusta toiselle paikkakunnalle. Onko akvaarion ja sen asukkaiden kanssa vaikea muuttaa vai pitäisikö minun vain malttaa odottaa siihen asti ja hankkia vasta sitten akvaario?

-Onko sinulla tai tiedätkö hyvä kotisivuja mistä tälläinen aloittelija saisi hyvin tietoa miten se akvaario toimii ja miten sitä hoidetaan.

-Asun pirkanmaalla. Olisiko tällä alueella hyviä lemmikkikauppoja? Muilla alueilla jos lemmikkiliikkeillä on kotisivuja olisi mukava käydä niillä.

Kiitoksia vastanneille!

1

601

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joonas @ Sammakkolampi.net

      Jos haluat akvaarioosi sammakon tai "liskon" (varmastikin meinaat tuliliskoa tai muuta vesiliskoa), niin voit unohtaa useamman lajin (tai sammakkoeläimen ja kalojen) yhdistämisen samaan altaaseen. Siitä seuraa vain ongelmia. Lisää aiheesta voit lukea sivulta http://www.sammakkolampi.net/jutut/yhdistaminen.html . Joten jos päädyt sammakkoeläimeen, kyseeseen tulee vain malli "yksi laji yhteen altaaseen", mitä kalapiireissä kutsutaan lajiakvaarioksi.

      Sen sijaan kalojen osalta voit hankkia useammanlaisia erilajisia kaloja altaaseesi, kunhan katsot että kalat ovat sellaisia että tulevat keskenään toimeen.



      Ei muuttaminen akvaarion kanssa mahdotonta ole. Mutta erityisesti jos allas on hyvin suuri (useita satoja litroja) on sen muuttaminen vähän työlästä. Pienen altaan sen sijaan muuttaa melko näppärästi.

      (Kala)akvaarioaiheisissa kysymyksissä kannattaa kääntyä kalaharrastajien puoleen. Joko tällä foorumilla, tai vaikkapa Aqua-Webissä (http://www.aqua-web.org/ ). Jos taas päädyt jonkin sammakon tai salamanterin lajiakvaarioon, osoite http://www.herppi.net voi olla hyödyksi. Samoin kuin sivut osoitteessa http://www.sammakkolampi.net (jota kautta löytyy erityisesti tuliliskoista paljon juttua).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1328
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      919
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      737
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      730
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      259
      659
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      48
      553
    7. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    8. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      176
      508
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      60
      507
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      497
    Aihe