Löysin puutarhastani koristekatteen päältä vaaleankeltaista vaahtoa, aivan kuin kuin joku olisi oksentanut vaahtokarkkeja. Vaahto ilmeistyi yhden päivän aikana. Alue oli noin A4 paperiarkin kokoinen. Voisiko kyseessä olla jokin sieni? Poistin vaahdon ja katteen siltä osin, mutta pitäisikö torjumiseksi tehdä vielä muuta?
Vastaukset 2
- Onttomukulakiurunkannus
Katselepas sienikirjasta tai googlesta esim paranvoi. Mielenkiintoista porukkaa ne ovat, älä poista seuraavalla kerralla, vaan seuraa sen puuhia.
- Brynja
Kaunis kiitos. Tätä limaläjää monet ihmettelivät pihallamme, hienoa, että sille löytyi nimikin. Totta tosiaan, kuulostaa aika uskomattomalta veitikalta, täytyykin ensi kerralla seurata sen teppuja vähän pidempään :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5981495Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44827Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl473703Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll10619- 38570
- 42566
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29528Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37500- 29478
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE154461