Jääkiekon mm-kisoihin suomen osalta käytäntöön sama juttu kuin eurovision laulukilpailuissa. Mukaan vain joka toinen vuosi.
Jääkiekko/Eurovision laulukilpailu
Osaava
2128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kaikkea sitä lukeekin, kun täällä surffaa.
Suomi on maailman kärkikaartia lätkässä. Mitaleita on tullut tasaiseen tahtiin, vaikka ei kultaa olekaan ripustettu Suomalaisten kaulaan sitten vuoden 1995.
Aravirta on hoitanut hommansa hyvin, harmi kun ura Leijonien valmentajana loppui näinkin tylysti. Aravirtaa odottaa nyt uudet kujeet nuorten leijonalupausten parissa. Ara voi löytää nuorista leijonista tulevaisuuden suuria nimiä.
Suomen joukkue tulee kokemaan suuria muutoksia, kun peräsimeen astuu Raimo Summanen. Suomen pelityyli muuttuu ja joukkueen kokoonpanotkin tulevat varmasti muuttumaan. Uskon kyllä, että samoja nimiä kuin tänä vuonna nähdään kisoissa myös ensi vuonna, jos terveys ja joukkuueet antavat mahdollisuuden osallistua kisoihin. Summanen ei tule tiputtamaan joukosta pois ainakaan Koivua, Jokista, Hagmania,... Puolustajista mukana pysyyy ainakin Nummelin. Maalivahtiosasolla tulee suuria muutoksia. Joukkueeseen tulee saada selvä ykkösmaalivahti, kuten Myllys aikoinaan. Kaikilla mailla, jotka pärjäävät kisoissa, on selvä ykkösmolari. Niin oli Ruotsillakin, vaikka Salo hommansa hoitikin huonosti eilen.
Yhteenvetona siis: Suomi on kärkimaa eikä sitä pudoteta sieltä pois, vaikka jotkut "ei-fanit" sitä toivovatkin. Lätkä saa edelleen valtionapua ja porskuttaa eteenpäin. Menestystä tulee, mutta aina ei voi voittaa... Suomen aika tulee vielä, sanokaa minun sanoneen!
Ei vaivuta nyt näin suureen epätoivoon. Minusta EUROVIISUISSA olemme pärjänneet todella huonosti, verrattuna jääkiekon arvo turnauksiin.