olen 11 v tyttö ja olen ratsastanut n.2 vuotta. olen lukenut ainakin 10 hevoskirjaa kannesta kanteen. tiedän siis aika paljon.kuinka kauan pitäisi vielä ratsastaa että olen hyvin kokenut ostamaan hevonen.en ole sellainen että saan kaiken mitä haluan..siis ''lellitty''.innostus kyllä lopahti välissä,mutta nyt se on tullut takaisin.ajattelin ratsastaa vielä syksyn ja stten mennä ehkä ensivuoden kesällä heppaleirille.vastatkaa kysymyksiini!
apuaapua!
....
2453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
minun mielestä kokemus on valttia,ei niinkään ne opukset! Itse olin 10-11v kun sain hoito hevosen! Se oli kyllä paras ratkaisu ja suosittelen lämpimästi.Oppi vastuuntuntoa ja sitä eläimen huolehtimista..joskus teki kyllä mieli tehdä muutakin kun siivota sitä tallia=) tätä kesti pari vuotta ja hevosen "palautus" matkalla haettiin ikioma tilalle! En lukenut koskaan kirjoja,kyselin ja olin "oppityttönä" talleilla..todellakin parasta nähdä/kokea arki rutiinit ja sairastumisen varalta el.käynnit yms. Yli 10v omistin 2 hevosta,nyttemmin en enää mutta haaveena se edelleen on!! Tsemppiä!
riippuu täysin sinusta itestäs. sanoisin kuitenkin, ettet ole valmis ottamaan hevosta vielä ainakaan 4 vuoteen, olet aika nuori, ja vasta 2 vuotta ratsastanut, ja jos innostuskin on lopahtanu kerran..