En oikein ymmärrä miksi ketään jaksaa kiinnostaa jotkut 70-luvun Stasi-listat. Eikä ne ketään itse asiassa kiinostakaan minkään muun takia, kuin että jos siellä sattuisi olemaan poliittisten vastustajien nimiä, niin olisi mahdottoman mukava ruveta jeesustelemaan isänmaallisuudella jne.
Vaikka jonkun nimi listoista löytyisikin se ei välttämättä kertoisi mitään. Minun neuvo on, että unohdetaan koko juttu. Tietenkin jos kiistattomia toditeita maanpetturuudesta löytyy, niin asiat täytyy tutkia, mutta epäilen, että kolmenkymmenen vuoden takaisista tapahtumista enää mitään tolkkua saa.
Vaikka jonkun nimi listoista löytyisikin se ei välttämättä kertoisi mitään. Minun neuvo on, että unohdetaan koko juttu. Tietenkin jos kiistattomia toditeita maanpetturuudesta löytyy, niin asiat täytyy tutkia, mutta epäilen, että kolmenkymmenen vuoden takaisista tapahtumista enää mitään tolkkua saa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on jo omat stasi-listat avattu ja puitu mutta ei SUOMEssa
Mihin "listaa" pitäisi käyttää?
Haluatko samanlaista "harjoitusta" kuin Rusin kohdalla oli?
Toimittiinko sinä "sivistysvaltion" mallin mukaan?
Viisi kysymystä?
Vastausta odotetaan?
Stasi-listojen julkisuuden avulla voisimme saada paljon lisätietoa kekkoslovakian toimintatavoista -70-luvulta. Kekkonenhan johti yksin ulkopolitiikkaa noina aikoina (edes suomalainen tulkki ei saanut tulla mukaan, kun Kekkonen neuvotteli Neuvostoliiton kommunistisen puolueen edustajien kanssa).
Stasilistalla ovat Kekkosen luotetuimmat yksilöt.
siihen aikaan, mutta kenen sinä olisit halunnut sitä johtavan, siihen aikaan?
Minusta Suomen länsimaisen oikeuskäsityksen, ja sen länsimaisen puoluekartan varovaisen hallitsijan, Paasikiven työn jatkajaksi olisi pitänyt valita ehdokas Fagerholm.
Parlamentarismin arvostuksen lisääntymisen ansiosta Suomi olisi saanut onnen oikeuden jo paljon aiemmin.
suomi olisi nyt taloudessa euroopan ykkösvaltio, jos sitä olisi johtanut maankuulu talousnero Otto Ville Kuusinen?
Lehdistöhän ja nimenomaan irtonumeromyynnillähän elävä lehdistö siitä Stasi-listasta on ollut kiinnostunut. Tavallinen kansa ei listan perään ole paljoakaan kysellyt, mutta lehdistö laskee, että se kyllä osaa sorvata aiheesta sellaiset lööpit, että julkistetuista nimistä halutaan maksaa sekä yhdessä että yksi kerrallaan.
Historiantutkijoita listassa kiinnostanee parantunut mahdollisuus selvittää Stasin ajattelu- ja toimintatapoja. Tutkijoiden kiinnostuksella ei ole suoranaista yhteyttä rahaan.
mikään puolue ei ole ollut vastenmielisempi,kuin suomen keskusta,lipittäessään cccp.n anusta,esim,eino uusitalo,suomen keskusta,ehdotti suomen itsenäisyyden päivän vaihtoa välirauhan päivään,sisäministerinä,hävetkää,jos osaatte