Olen 19-vuotias nuori nainen ja minulla on niska-ja hartiasärkyongelmia. Olin kesällä töissä golfkentällä ja siitä lähti vaivat.
Hierojalla olen käynyt ja se on löytänyt useita tukoskohtia. Mutta koska minulla on rahat vähissä, jouduin lopettamaan sen.
Toinen huonontava tekijä on huono ryhti. Olen aina selkä kaarella. Tottunut siihen.
Kolmas tekijä on, kun nukun yöt lytyssä, kuin jossain sikiöasennossa ja aamulla herään kun käsi on puutunut (olen nukkunut sen päällä) ja yläselkä kipeä.
Olen hieman jumpannut ja se helpottaa oloa hieman. Särkylääkkeet tehoaa jonkin aikaa.
Onko kellään samoja ongelmia? Mitä kotikonsteja voisin tehdä, jotta kipu hellittäisi?
Hierojalla olen käynyt ja se on löytänyt useita tukoskohtia. Mutta koska minulla on rahat vähissä, jouduin lopettamaan sen.
Toinen huonontava tekijä on huono ryhti. Olen aina selkä kaarella. Tottunut siihen.
Kolmas tekijä on, kun nukun yöt lytyssä, kuin jossain sikiöasennossa ja aamulla herään kun käsi on puutunut (olen nukkunut sen päällä) ja yläselkä kipeä.
Olen hieman jumpannut ja se helpottaa oloa hieman. Särkylääkkeet tehoaa jonkin aikaa.
Onko kellään samoja ongelmia? Mitä kotikonsteja voisin tehdä, jotta kipu hellittäisi?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kotikonstit on aika vähissä, mutta onhan niitäkin.
1) Roiku paljon ja rennosti. Eli roukkuessasi keskity, että yläselkä ja hartian alua saa venytystä.
2) Rullaa pyyhe ja laita lattialle selkärankasi suuntaisesti. Mene sen päälle makuulle ja venytä rintarankaa. Voit myös laittaa sen kohtisuoraan selkärankaan nähden.
3) Jumppaa lantiotasi niin se parantaa ylävartalosi ryhtiä:
http://www.kuntonetti.org/index.php?sivu=8
Kotikonstien lisäksi voisi olla hyvä kokeilla joitakin ravintoaineita syödä enemmän kuin ennen.
Lihasten kannalta tärkeitä ovat eritoten Mg ja Ca. Magnesium rentouttaa lihaksia, Ca supistaa niitä. Kuvittele itse jos on Mg vaje, mitä se voi aiheuttaa lihaksille.
Kannattaa siis huolehtia että jokapäiväinen ruoka sisältää hyvin magnesiumia sekä kalsiumia. Huom! että meijerikäsitellyt maitotuotteet ovat huonohko Ca lähde koska meijerikäsittely (pastörointi, homogenisointi) vaikuttaa negatiivisesti kalsiumiin (laatuun) ja sen imeytyvyyteen.
Nivelille tärkeitä aineita ovat mm. rikki ja pii.
Huom! Rikki on hyvin lämpöherkkä mineraali, joten rikkipitoisten ruokien kuumentaminen ja varsinkin ylikuumentaminen voi saattaa ruoan rikkiä kelvottomaksi. Kananmunan keltuainen (erit. raakana tai löysäksi keitettynä) on hyvä rikin lähde. Paras lähde lienee MSM jauhe, jota ei saa kuumentaa. MSM myös auttaa jos on tulehdusta kehossa, joten MSM jauhe voisi kaikenkaikkiaan olla hyvä kokeilla niska ja hartiasärkyä vastaan.
Piitä on hyvin esim. täysjyvätuotteissa (riisi, ruis, kaura, ohra, hirssi jne.).
Moi,
Kannattaa ehdottomasti alkaa harrastamaan Pilatesta. Se parantaa syviä vatsalihaksia, jotka taas parantavat ryhtiä. Jos mahdollista, kannattaa etsiä ryhmä, jota vetää fysioterapeutti, sillä hän osaa katsoa, että teet liikkeet oikein.
Itselläni on ollut huono ryhti (johtuen tietokoneella istumisesta) ja jäykkä rintaranka (seurauksena erittäin kivuliaat fasettilukot lapaluiden välissä). Olen saanut todellisen avun Pilateksesta. Olen harrastanut sitä nyt 8 kuukautta ja ryhtini on parantunut ja vatsalihakseni vahvistuneet. Kannattaa kuitenkin muistaa, että muutos ei tapahdu hetkessä vaan tuloksia alkaa näkyä vasta puolen vuoden säännöllisellä harjoittelulla (min.2x/viikossa).
Myös nukkumaergonomialla on huomattava merkitys. Kokeile ensin ostaa itsellesi ergonominen tyyny. Tempurin Millenium tyyny on hyvä. Tyynyvalinta on kuitenkin hyvin henkilökohtainen asia ja niitä pitää koenukkua ennen ostoa. Fysioterapeuteilta saa lainaksi. Itse jouduin vaihtamaan myös patjan, Tempuriin. Ja jopas kiristykset poistuivat. Tempur on erittäin kallis, mutta laadukas. Se poistaa paineen. Kehosi saa rentoutua koko yön. Kylki ja selkäasennot ovat hyviä nukkumisasentoja, vatsallaan ei kannata missään nimessä nukkua.
En mainosta Tempuria turhaan. Olen sen itse havainnut hyväksi. Olen itse myös selkävaivainen ja niskavaivainen.
Tsemppiä ja muista liikkua paljon. Se parantaa mieltä ja kehoa. Näillä keinoilla olen selvinnyt selkäni kanssa.