etanat

SEIKKU55

kertoisko joku millä pääsee eroon koteloetanoista,ne syö kaikki kukat ja niitä on nurmikko täynnä sateella,,,yäk

onko kellää konstia
olisin ikuisesti kiitollinen

4

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puutarhanoviisi

      Kerää kannelliseen purkkiin.Kiehuvaa vettä päälle ja roskiin.Kannattaa kerätä, koska yhdestä yksilöstä sikää n 3000 uutta yksilöä.
      Tietyt seudut ovat saastuneet näillä kotiloilla, mikään ei auta kun naapurin puolelta lappaa lisää. Ei muuta kun keräämään purkkiin.

    • Wilson

      Etanat on yksi sellainen asia johon kannattaa vaan yrittää totutella - tai sitten unohtaa koko puutarhanhoito. Keräämällä niitä pois voi ehkä hieman rajoittaa kannan määrää, mutta siinä kyllä menee ikä ja terveys - eikä niitä kaikkia millään saa pois.

      Täällä puolestaan kyllä toimii biolooginen torjunta senverran hyvin että etanoita ei näy: sammakot on ne aina syöneet. ...vaan jos sammakoita tai muita etanoita syöviä (harakat, rastaat, jne.) ei lähistöltä löydy, niin ei siitä paljoa ole tehtävissä.

      • Wilson

        Ai niin, Saksassa on muuten monet menneet niin pitkälle että ovat hankkineet ankan ihan vaan etanoita syömään. ...mutta siellä taitaa olla etanaongelma vähän laajamittaisempi kuin täällä Suomessa, kun en ole kuullut kenenkään tehneen samaa täällä. ;)


    • Kaisa3

      Minä ainakin tilsin ne kumpparilla päälle polkemalla ja jätökset heitän roskikseen. Jos ne jättää maahan, lajitoverit tulevat raatoja syömään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      23
      6458
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      72
      5168
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4755
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4589
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      69
      4448
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      18
      4028
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      3987
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      107
      3845
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3500
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3327
    Aihe